Hazugságvizsgálóval küzdenek az angol önkormányzatok a csaló segélykérők ellen
Annak ellenére költenek több milliárd fontot az angliai önkormányzatok hazugságvizsgáló-gépekre, hogy szakértők szerint a technológia "közelebb áll az asztrológiához, mint a tudományhoz" – írja a Guardian.
Közérdekű adatigénylések azt derítették ki, hogy 24 önkormányzat használta, vagy tervezte a hangkockázat-elemző (voice risk analysis - VRA) szoftver használatát, amellyel a segélyt igénylő telefonáló hangjából következtetnek arra, hogy csalóval van-e dolguk. 2008-ban az angol kormány 1,5 millió fontot adott az önkormányzatoknak, hogy támogassa a VRA-rendszer bevezetését, de 2010-ben leállították a támogatást.
A hazugságvizsgálók felhasználásáról szóló adatokat egy szakszervezet által támogatott lobbicsoport, a False Economy szerezte meg. A megkérdezett 200 önkormányzatból 24 használta még mindig a hazugságvizsgálókat arra, hogy kiderítse, kik trükköznek azért, hogy az egyedülállók számára fenntartott 25 százalékos ingatlanadó-kedvezményt megkapják.
Egy svéd kutató Francisco Lacerda azt mondta, "az eredményessége alapján a technológia inkább asztrológiai, mintsem tudományos alappal bír." Egy köztisztviselő szerint a hazugságvizsgálót csak más módszerek mellett használták arra, hogy kiszűrjék azokat, akik "alaposabb vizsgálatot" igényelnek. Ezt a szoftvert gyártó cég képviselője is megerősítette.