Sms-ben szóltak a rokonoknak: senki sem élte túl a Boeing katasztrófáját
További Külföld cikkek
- Robert Fico: Szijjártó Péternek szent igaza van mindenben, amit mond
- Mindenki kimerült az ukrajnai háborúban, de Washingtoné a döntő szó
- Humanitárius zónára mért csapást Izrael Gázában, legalább 40-en meghaltak
- Meghalt a felgyújtott ugandai olimpikon gyilkosa
- A rejtélyes katonai misszió, amelyről Orbán Viktor tárgyalhatott
Bár a fél világot sokkolta a Malaysia Airlines Boeingjének március 8-i eltűnése, most sokan a Malaysia Airlines munkatársait támadják, amiért március 24-én, hétfőn nem személyesen, hanem csak egy sms-ben tájékoztatták a kínai utasok hozzátartozóit a fedélzeten tartózkodó 239 ember haláláról, írja az NBC.
Csak egy sms-t kaptak
A hírcsatorna a kínai családoknak eljuttatott angol nyelvű üzenetet is megmutatta:
Az sms szövege szerint a Malaysia Airlines mély sajnálattal tudatta a hozzátartozókkal, hogy
az MH370-es gép minden kétséget kizáróan elveszett, és már senki sem él a fedélzeten. Amint azt a malajziai miniszterelnöktől is hallani fogják, el kell fogadnunk, hogy minden bizonyíték arra utal: a repülő lezuhant az Indiai-óceán déli részén.
A szakembereket is sokkolták
A New York-i egyetem intézményvezető pszichológus professzora, Karla Vermeulen szerint
ez a sokkoló üzenet hatékonyan elérte ugyan a célját, de nagyon helytelen lépés volt egy ilyen tapintatlan és érzéketlen sms-ben közölni a tragédia hírét.
Hozzátette: ilyen helyzetekben a legszerencsésebb személyesen közölni a rossz híreket, és ezt nem lehet egy rövid szöveges üzenettel helyettesíteni.
Az Egyesült Államokban valóban az a tipikus, hogy a hozzátartozók halálhírét a légitársaság emberei, a Vöröskereszt önkéntesei vagy a hivatalos szervek közlik az emberekkel (a filmekben is számos példát láthatunk ilyen helyzetekre: gondoljunk csak a díszegyenruhás katonákra, akik megviszik a bajtársuk elestének hírét a családtagoknak). Vermeulen szerint ilyenkor az emberek sokszor összeesnek, sírni kezdenek, és igenis szükségük van a hivatalos szervek személyes jelenlétére.
James Halpern, aki a Sandy Hook általános iskolában 2012-ben történt, 27 halálos áldozattal járó lövöldözés után segítette az áldozatok hozzátartozóit, szintén nincs jó véleménnyel az sms-ekről, hiszen egy személytelen egyenüzenet után a hozzátartozók nem tudják kinek feltenni a kérdéseiket, és csak egyre kétségbeesettebbek és dühösebbek lesznek:
Ki a felelős a tragédiáért? Egészen biztos, hogy a hatóságok jól értesültek? Mihez kezdjek most?
A kínai külügy elégedetlen a maláj légitársasággal
Az Indiai-óceánba zuhant Boeing esetében ráadásul súlyosbítja a helyzetet, hogy Kína már többször bírálta a maláj hatóságokat amiatt, hogy nem informálják megfelelően a 150 kínai utas hozzátartozóit a gép utáni nyomozásról.
A kínai külügyminiszter-helyettes, Hszie Hang-seng a légitársaság bejelentése után fel is szólította Malajziát, hogy adja át Pekingnek az elemzés alapjául szolgáló műholdadatokat és minden egyéb információt, amelynek alapján arra jutottak, hogy a gép lezuhant.