Annapurna nem lesz Török Zsolté
További Külföld cikkek
- Bajt észleltek a Facebooknál és az Instagrammnál, sokaknál leálltak az alkalmazások
- Ítéletet hoztak egy 50 éve történt, különösen alattomos gyilkosságban
- Mit keres 900 indiai békefenntartó a libanoni–izraeli határon?
- Putyin és Kim Dzsongun mindent elsöprő barátsága
- Orosz szabotázst feltételeznek a lipcsei repülőtéren kigyulladt csomag esete mögött
A társait ért balesetek és a kedvezőtlen időjárás miatt Török Zsolt nem folytatja az Annapurna-expedíciót, az alpinista már elhagyta az alaptábort és várhatóan két-három napon belül érkezik meg Nepál fővárosába, Katmanduba – tudatta szerda éjszaka az MTI-vel az expedíció magyarországi szóvivője.
Barabás László közölte, három nappal azután, hogy minden kapcsolat megszakadt Török Zsolttal, szerdán társának, Cristian Tzecunak végre sikerült telefonon elérnie a román csapat aradi vezetőjét, aki elmondta: az alaptáborban, illetve annak környékén összegyűjtötte a még meglévő felszerelést és elindult Lete érintésével Pokhara irányába.
A hírek szerint az expedícióvezető nem egyedül van, a szakács és a teherhordók is vele tartanak, így várhatóan akadálytalanul juthat el két-három napon belül Nepál fővárosába. Katmanduban lezárja az expedíció adminisztratív ügyeit és ezt követően tér haza.
Tényleg rossz lett az idő
Barabás László jelezte: Török Zsolt döntésének hátterében az áll, hogy az Annapurna vidékére korábban kiadott meteorológiai előrejelzések igaznak bizonyultak. Heves esőzések kezdődtek a régióban, emiatt a csúcs megmászására tett további kísérletek túlságosan veszélyesek lettek volna. A kedvezőtlen időjárás mellett az expedíció feladásának másik oka, hogy az alpinista társait korábban baleset érte a hegyen, így ő végül csak szólóban próbálhatott volna feljutni a 8091 méter magas Annapurna tetejére.
Az expedíció tagjai március 28-án indultak útnak, hogy oxigénpalack és serpák nélkül érjék el a Föld tizedik legmagasabb hegycsúcsát, amely az egyik legveszélyesebbnek tartott „nyolcezres” a Himalájában. Időjárási és szervezési problémák miatt a mászást csak késve, április második hetében tudták megkezdeni. Később jéglavinában fejsérülést szenvedett és kórházba került a csapat egyik tagja, George Porancia hegyimentő-meteorológus.
Néhány nappal ezelőtt újra kénytelenek voltak helikopteres mentést kérni, miután kisebb fagyási sérüléseket szenvedet a román Annapurna-expedíció egy másik tagja, Cristian Tzecu temesvári fotós.
Török Zsolt korábbi nyilatkozatában elmondta, hogy a négyfős csapat 50 ezer eurós költségvetéssel vágott neki az útnak. A 40 éves Török Zsolt természetesnek tartotta, hogy román színekben vág neki az útnak. Hozzáfűzte, felkérést kapott Kollár Lajostól, Erőss Zsolt mászótársától, hogy ősszel vegyen részt a 6856 méter magas Ama Dablam Himalája-csúcs meghódítására induló expedícióban is. Azon valószínűleg a magyar és a román zászló alatt fognak mászni.
Tavaly a magyar sajtó fokozott figyelemmel követte a Török Zsolt által vezetett romániai expedíciót, amely nem sokkal az Erőss Zsolt és Kiss Péter halálával végződő magyar Kancsendzönga-expedíció után sikerrel hódította meg a 8125 méter magas Nanga Parbatot.