Hülye bankok, ecetes krumpli: ezért van elegem a britekből
További Külföld cikkek
- Három holttestet találtak egy szegedi lakásban
- Kibertámadást indítottak Donald Trump ellen, majd kiszivárogtatták az iratait
- Újabb fordulat a felrobbant csipogók ügyében, a magyar cégről árultak el részleteket
- Szijjártó Péter: Ma Brüsszel a veszélyt, míg Biskek a biztonság forrását jelenti a migráció tekintetében
- Éles vitát váltott ki Brüsszelben Ursula von der Leyen döntése a migrációs biztosról
Imádok az Egyesült Királyságban élni, de ezeket a képtelen dolgokat nem érem fel ésszel. Lehet, hogy minden országban vannak hasonlók?
– tette fel a szónoki kérdést a hőbörgő lengyel, aki három és fél év után sem érti teljesen választott hazáját. Posztjában csak értetlenségét akarta világgá kürtölni michal77, de a téma azonnal sláger lett a Redditen, sőt, a görbe tükör megjárta a brit lapokat is.
Mindezt azért osztom meg, hogy hátha most megtudom, mi a franc folyik körülöttem. Van, ami pozitív, van, ami negatív – csak megfigyelések:
- Bankok. Folyószámlát nyitni rémálom volt, Lengyelországban a főutcán végigsétálva két óra alatt ötöt lehet nyitni egy személyivel és nulla pénzügyi előtörténettel. Ott vásárlóként kezelnek, örömmel szolgálnak ki – a britekkel ellentétben, itt hiteltörténet (de hogy, ha egyszer most érkeztem?) és lakcímigazolás is kell.
Fotó: Bloomberg
- Csekkek. Ki a halál használ csekkeket a huszonegyedik században?
- Betegen a munkahelyen. Ha beteg vagy, maradj otthon, hogy ne fertőzd meg jövő hétre a fél irodát.
- Tejes tea, ecetes sült krumpli. Mostanra megszoktam és megszerettem őket, de kérdeztek volna meg fél éve, hogy kérek-e a krumplira ecetet.
Önnek miből van elege?
Az Egyesült Királyságban él? Egyetért vagy mese habbal a lengyel zokszózápor? Tényleg csak a forróvizes palackkal szexelnek és bénán vágnak hajat a kimért britek? Önnek mi volt furcsa vagy kellemetlen? Miben más kint, mint az óhazában, mi a legjobb és a legrosszabb? Írja meg saját sztorijait, panaszait, kellemes és kellemetlen csalódásait a tema+brit@mail.index.hu címre!
- Balra tarts. Hiába megyek a legmagasabb megengedett sebességgel a középső sávban, balra váltva el szoktam engedni a középső sávban a gyorshajtókat, mert akkor is levillognak, ha a belső sáv üres. Viszont nem engednek vissza, minden egyes alkalommal egyszerre egy rakás, nálam alig gyorsabb autó előz meg, én meg beragadok egy 50-60-nal döcögő teherautó mögé.
Fotó: Bloomberg
- Parkolás. Otthon elvontatnák a szabálytalanul parkolókat (még a vontatást is kifizettetnék), itt kerülgethetjük az úton hagyott autókat. Remek lecke nyugodt vezetésből, udvariasságból és józan észből.
- Benzin. Venni literben lehet, a számláló mérföldben méri. Miért?
- Külön meleg- és hidegvizes csap. Hagyjuk.
- Kupleráj. Egyszer tanúja voltam, hogy egy fickó este a metrón mekis kaját zabált, mint egy disznó. Az összes papírt az ülésen hagyta, amikor leszállt, még csak nem is rakta bele az egészet az egyik zacskóba, inkább három-négy ülést összezsírozott. Oroszországon kívül sehol nem láttam még ehhez foghatót.
- Biztosítás mindenre. Autó, ház, bicikli, kisállat, nagyállat, fogorvosi, albérleti, szakmai, életbiztosítás.
- Vonat. Szeretem, mert pontos és jók az átszállások. Amit utálok: az ára. Egy ismerősöm a fizetése harmadát költi arra, hogy bejárjon dolgozni.
- Daily Mail. Most komolyan, ezt ki veszi meg?
- Szolgáltatások. A fiamat egyszer vissza kellett vinnem a fodrászhoz, mert úgy nézett ki az első vágás után, mint egy madárijesztő. Baloldalt kétszer olyan hosszú maradt a haja, mint a jobbon, és még azt sem értették, hogy mi a probléma, azt mondták, hogy észre se vették. Aztán 15 perc alatt tovább rontotta, a főnököt kellett hívnom, aki végül rendbe hozta. Olyan is volt, hogy csak három kereket cseréltek ki a szerelők az autómon, „mert a negyedikkel nem volt semmi gond”, a műszakin persze elmeszeltek két nappal később. Éttermekben a koszos tányér állandó kellék, a rezsiszámlákon volt, hogy más fogyasztását számlázták ki nekem, hét hónapig tartott, mire megkaptam a jó számlát, de a pénzt akkor sem fizették vissza. Szállítottak házhoz bútort hiányzó alkatrészekkel, hiába mondtam el pontosan, mi kell, a pótlás sokadik próbálkozásra jött össze.
- Oktatás. A fiam nem a legértelmesebb gyerek a világon, legalábbis nem volt az, mielőtt idejött. Osztályutolsóból itt évfolyamelső lett, mert a diákoknak itt nem kell semmit csinálniuk.
Fotó: Jeff J Mitchell
- Önkiszolgáló kassza. Imádom, de miért csak én használom? Előfordul, hogy eladónak néznek.
- Tejföl. Meglepően ritka, írót pedig csak a lengyel boltban lehet kapni.
- Bojler. Minden otthon középpontja, a Facebookot elárasztják a bedöglött bojlerek. És a megjavítottak.
Pozitívumból végül nem sokra futotta a posztban:
- Alig vannak közúti rendőrök, szinte semmi traffipax, mégis szinte mindenki figyelmesen, nyugodtan és szabályosan vezet. Imádom. Lengyelországban épp az ellentéte, kamerák, rendőrök, traffipax, amerre a szem ellát, mégis mindenki úgy vezet, mint az őrült. Előzés kanyarban, záróvonalon át, háromsávos szlalom – nem is értem, hogy működik itt ilyen jól anélkül, hogy kikényszerítenék.
– írta michal77, újságíróknak nyilatkozva hozzátéve azt is, hogy
Szép ez az ország, a legtöbb ember kedves, udvarias és vidám, főleg a jellegzetes lengyel borúval összevetve. Nem tudom, honnan ered a különbség, talán öröklődő, vagy a kommunizmus hozadéka, de érezhetően más.
„A szárazföldi európaiaknak van nemi életük, az angolok csak forróvizes palackot visznek ágyba.”
- „Az angol ember, amikor egyedül van, rendezett egyfős sort alkot.”
- „A britek bátor emberek, bármivel képesek szembenézni, kivéve a valóságot.”
- „Hogy miért nem pánikolnak a britek? – Dehogynem pánikolnak, csak csendesen teszik. A páni félelmüket szabad szemmel lehetetlen megkülönböztetni az eksztázistól.”
- „Az európaiak szerint az élet játék, a britek szerint a krikett.”
Nem michal77 az első, aki görbe tükröt tart a britek elé. Legismertebb elődje történetesen a magyar származású Mikes György író, újságíró, és humorista, akinek leghíresebb könyve az Anglia papucsban, mely angol eredetiben (How to Be an Alien) azonnal világhírűvé tette a szerzőt. Az 1912-ben született Mikes 1938-ban a Reggel és a 8 Órai Ujság kiküldött tudósítója lett Angliában. Zsidó származása miatt maradt kint, 1946-ban állampolgárságot kapott.
1939-től a a BBC magyar osztályán tévériportokat készített. 1975-től haláláig rendszeresen szerepelt a Szabad Európa Rádió magyar nyelvű adásaiban, 1987-ban halt meg Londonban. Sárközi Mátyás írását itt, Faludy Györgyét itt olvashatja róla, keretes írásunk címéről pedig annyit kell tudni, hogy