Kim Dzsongunnal nézheti Orbán Áder a moszkvai felvonulást

2015.02.18. 16:12

Update! A miniszterelnök sajtósa, Havasi Bertalan szerda esti közleménye szerint Vlagyimir Putyin nem Orbán Viktort, hanem Áder Jánost hívta meg május 9-ére Moszkvába – feltehetőleg a tolmács hibázott. Ezt támasztja alá a sajtótájékoztató angol nyelvű leirata is.

Vlagyimir Putyin orosz elnök meghívta Orbán Viktort Áder Jánost Moszkvába, a II. világháború befejezésének 70. évfordulójára – írtuk meg kedden. A nagy honvédő háború végét ünneplő felvonulásról fontos tudni, hogy Kim Dzsongun észak-koreai vezető is elfogadta már Putyin meghívását, így ha Orbán is elmegy, együtt ünnepelhet Kimmel.

Még nem született döntés a meghívás ügyében.

– írta az Index kérésére Havasi Bertalan, a miniszterelnök sajtófőnöke. Arra a kérdésünkre, hogy a döntést befolyásolja-e az, hogy Kim már elfogadta a meghívást, Havasi nem válaszolt.

Hszi Csin-ping megy, Obama nem

A május 9-én tartott díszfelvonuláson Barack Obama nem fog részt venni – jelentette ki korábban John Tefft, az USA moszkvai nagykövete. Hszi Csin-ping kínai elnök ott lesz. Kim útját pedig az teszi igazán különlegessé, hogy ez lesz az észak-koreai vezető első külföldi útja azóta, hogy 2011-ben átvette az ország vezetését.

Kim Dzsongun még nem járt hivatalosan külföldön, mióta apja, Kim Dzsongil halála után Észak-Korea vezetője lett, és hivatalos utódjelöltként is csak Pekingben találkozott korábban vezetőkkel, így első úti céljának mindenképpen szimbolikus jelentősége lesz.

Szergej Lavrov orosz külügyminiszter már korábban azt mondta újságíróknak, hogy pozitív visszajelzéseket kaptak, miután decemberben meghívták Kimet, vegyen részt a május 9-i győzelmi felvonuláson és ünnepségeken, amikkel a második világháború végének 70. évfordulójára emlékeznek. Azt még nem tudni, Pak Gunhje dél-koreai vezető is elmegy-e. Őt is meghívták, de szóvivője szerint még nem döntött.

Őrizzük a leplezetlen igazságot

Biztosat ennek ellenére azért nem lehet mondani Kim Dzsongun útjáról, mert észak-koreai részről egyelőre senkinek az utazását nem erősítették meg, de Kim Dzsongil idejében sem jelentették be sokkal előre az utakat. Az sem kizárt, hogy Kim Dzsongun elődjei hagyományait folytatva a jól bevált páncélvonattal, nagy feltűnést keltve vonatozik át Szibérián, de az új idők szeleként észak-koreai különgépre is válthat.

A győzelem napján a katonai parádét hagyományosan a Moszkvai Katonai Zenei Kollégium dobosai nyitják meg, a felvonuláson az orosz hadsereg összes fegyverneme megjelenik. Tavaly a különleges alakulatok is felvonultak Val gépfegyverekkel és VSS Vintorez mesterlövészpuskákkal. A 2014-es felvonulást azzal a győzelmi zászlóval nyitották meg, amit a szovjet csapatok 1945. május 9-én kitűztek a Reichstag épületére.

Beszédében Putyin arról az áldozatról beszélt, melyet az orosz nép a nagy honvédő háborúban hozott – mint fogalmazott, milliók élete árán, de sikerrel szorították vissza a nyugati terjeszkedést. „Örökké őrizni fogjuk ezt a leplezetlen igazságot, és nem engedjük, hogy hőseinket elárulják vagy elfeledjék” – mondta. A tavalyi, Vörös téri parádé után az orosz elnök a frissen megszerzett Szevasztopolba repült.

Kormányzati értesülések szerint a hetvenedik évfordulóra szervezett parádé lesz az eddigi legnagyobb: csak Moszkvában 14 ezer katona vonul majd fel, és van olyan régió, ahol két éve készülnek a megemlékezésre.