Az FBI igazgatója bánja, hogy konkrét országokat hozott összefüggésbe a holokauszttal
További Külföld cikkek
- Navracsics Tibor: Ursula von der Leyen pozíciója gyengülni fog
- Az ukránok győzelmi terve fordulatot hozhat a háborúban, már ősszel véget érhet a vérontás
- Újra fertőzhet a kolera Európában, Bulgáriában 103 év után diagnosztizáltak új esetet
- Ma végzik a föld alatti felkészülés utolsó lépéseit Budapesten, az évtized legnagyobb árhullámára készülnek
- Valami készül, rengeteg orosz katona állomásozik a zaporizzsjai atomerőmű körül
Az amerikai Szövetségi Nyomozó Iroda (FBI) igazgatója nem kér elnézést azokért az állításokért, amelyeket a holokauszt elkövetőiről és cinkosaikról mondott, ugyanakkor sajnálatát fejezte ki amiatt, hogy konkrét országokat megemlített, írja az MTI.
Az ABC televíziós hálózathoz tartozó WATE 6 csatorna híroldala szerint James Comey kérdésre válaszolva a Tennessee állambeli Knoxville-ben beszélt erről, amikor felkereste az FBI helyi kirendeltségét.
Nem mondtam, hogy Lengyelország felelős volt a holokausztért. Valahogy nagyon is azt kívánom, hogy bárcsak nem említettem volna meg egyetlen országot sem, mert ez többek figyelemét elterelte a lényegről"
− nyilatkozott Comey. majd úgy folytatta, "kissé aggaszt, hogy egyes országokban ez a lényeg elsikkadt. Nem kétséges, hogy Lengyelország hősiesen ellenállt a náciknak és hogy néhányan hősiesen oltalmazták a zsidókat, de afelől sincsen kétely, hogy minden nácik által megszállt országban voltak emberek, akik kollaboráltak a nácikkal" - tette hozzá.
James B. Comey, az FBI igazgatója egy múlt heti beszédével (mely nyomtatásban is megjelent a Washington Postban) magára haragította a teljes lengyel politikai elitet. Comey azt próbálta elmagyarázni, miért várja el az FBI-ügynököktől, hogy látogassák meg az amerikai holokausztmúzeumot, pár mondatával azonban bírálói szerint Lengyelországot is egyenlő mértékben felelőssé tette a népirtásért.
A vitatott mondatok a következők voltak:
A gyilkosok és cinkosaik Németországban, Lengyelországban, Magyarországon, valamint még számos helyen azt gondolták, nem tettek semmi gonoszat. Meggyőzték magukat arról, hogy helyesen cselekedtek, azt tették, amit tenniük kellett.
A lengyel külügyi tárca képviselője vasárnap diplomáciai tiltakozó jegyzéket adott át a varsói amerikai nagykövetnek, amelyben bocsánatkérést követelt az Egyesült Államoktól. Szijjártó Péter külügyminiszter kedden úgy fogalmazott: az FBI igazgatója olyan kijelentést engedett meg magának, amely "Magyarországra nézve és a magyar emberekre nézve rágalmazásnak tekinthető, kifejezetten sértő, történelmietlen, és durva és bántó általánosítást és felületességet" tartalmaz.
Hétfőn Marie Harf, az amerikai külügyminisztérium szóvivője a holokauszt idején az üldözötteket mentő lengyel, magyar és más európai hazafiak tetteinek méltatásával reagált az FBI főnökének állításaira.