Eléggé berágott Izrael az ENSZ határozata miatt
További Külföld cikkek
- Évtizedekig nem beszéltek, mostantól már kereskednek, így békült ki két ázsiai óriás
- Észak-Koreára kilátást nyújtó kávézót nyitott a Starbucks
- Csalásra gyanakodnak, újraszámolják a román elnökválasztás szavazatait
- Okafogyott lett a munkájuk – hazatértek az albániai menekültközpontokból az olasz rendőrök és szociális gondozók
- Az Európai Parlament új állásfoglalásában nyomást gyakorol Magyarországra Ukrajna támogatásának ügyében
Izrael visszafogja a diplomáciai érintkezést azokkal az országokkal, amelyek megszavazták a megszállt palesztin területeken lévő zsidó telepek bővítésének tiltását az ENSZ biztonsági tanácsában- írja a helyi médiára hivatkozva az MTI. Benjámin Netanjahu miniszterelnök utasította kabinetjének tagjait, hogy ne vegyenek részt semmilyen tárgyaláson az ENSZ BT határozatát megszavazó országok képviselőivel, és csökkentsék utazásaikat ezekbe az államokba.
Az ENSZ Biztonsági Tanácsának tagjai
Állandó tagok:
- Egyesült Államok,
- Oroszország,
- Kína,
- Franciaország,
- Nagy-Britannia
Nem állandó tagok:
- Angola,
- Szenegál,
- Ukrajna,
- Új-Zéland,
- Spanyolország,
- Malajzia,
- Uruguay,
- Egyiptom,
- Japán,
- Venezuela.
A pénteken elfogadott, jogilag kötelező érvényű határozat azt követeli a zsidó államtól, hogy "azonnal és teljes körűen vessen véget a telepépítéseknek a megszállt palesztin területeken, köztük Kelet-Jeruzsálemben". A dokumentum szerint az izraeli telepépítéseknek "nincs jogi alapja, és súlyosan sérti a nemzetközi jogot".
A határozatot a 15 tagú BT 14 országa megszavazta, az Egyesült Államok pedig - amely a BT állandó tagja és Izrael fontos szövetségese - 1979 óta először nem védte meg Izraelt, élve vétójogával, hanem tartózkodott a szavazáson.
A határozat elfogadása után néhány órával Netanjahu azonnal hatállyal hazahívta tanácskozásra az izraeli nagyköveteket az indítványt beterjesztő országokból, Új-Zélandból és Szenegálból, karácsony napján pedig behívták mint a 14 ország izraeli nagykövetét a Külügyminisztériumba.
Netanjahu lemondta a szenegáli külügyminiszter három hét múlva esedékes és az ukrán miniszterelnök ehétre tervezett izraeli látogatását, valamint leállított minden Szenegálnak szóló segélyprogramot.
Az izraeli ellenzék támadja a miniszterelnököt a diplomáciai lépésekért: a centrista Jes Atíd (Van Jövő) pártot vezető Jaír Lapid szerint a miniszterelnök pánikba esett, azt mondta, amit Netanjahu csinál, az nem politika, hanem hisztéria. "Netanjahu maga figyelmeztetett rá, hogy ez történhet. Most, hogy megtörtént, a világot bünteti, benne legfontosabb szövetségeseinket. Úgy tűnik, nem egy felelősségteljes felnőtt vezeti dolgainkat" - mondta a párt frakcióvezetője, Ofer Séla.
A parlamenti ellenzéket, és a baloldali Cionista Tábort vezető Jichák Hercog szerint Netanjahu hibájából teljes mértékben összeomlott Izrael külpolitikája. "A gőg és az önteltség betapasztotta Netanjahu fülét. Elkerülhető lett volna az ENSZ BT határozata" - mondta Hercog pártja frakcióülésén.