A magyar kormány engedett: már tárgyalnak New York állammal a CEU-ról
További Külföld cikkek
-
„Marokkói” kanyaróvírus-variánst találtak Brüsszel szennyvizében
- 25 százalékos vámot vetne ki azokra az országokra Donald Trump, amelyek Venezuelától vásárolnának olajat
- Lendületből tarolják le a világot Donald Trump haveri techmilliárdosai
- Az avokádó halálosabb, mint a drog, a termesztése legalábbis életveszélyes
- Nagy a tétje a frissen bejelentett kanadai választásoknak
Bár korábban kifejezetten beleírták a CEU létét fenyegető törvénybe, hogy csak a szövetségi állammal lennének hajlandók megállapodni arról, milyen feltételekkel működhessen tovább az amerikai akkreditációjú egyetem Budapesten, a magyar kormány engedett, és elkezdték a tárgyalásokat New York állammal. Néhány napja az amerikai oktatási minisztérium újra egyértelműsítette, hogy ők nem illetékesek a kérdésben, a magyar kormánynak alsóbb szinten kell megállapodnia.

A tárgyalásokat két hónappal a CEU-törvény elfogadása után most elkezdték, erről Andrew M. Cuomo, New York állam kormányzója adott ki rövid közleményt.
Termékeny tárgyalásokat folytattunk a magyar kormány képviselőivel a CEU, egy New York államban akkreditált világszínvonalú intézmény helyzetéről.
Cuomo közleménye kiállt a CEU megőrzésének fontossága mellett, melyet álláspontja szerint is fenyeget a magyar törvény:
Azért találkoztunk, hogy megvitassuk az új törvényt, mely a CEU további magyarországi jelenlétét fenyegeti, valamint az akadémia szabadság megőrzésének alapvető fontosságát.
Magyar oldalról Altusz Kristóf, a Külügy CEU-ügyi tárgyalásokkal megbízott helyettes államtitkára vezette a delegációt. New York állam közleménye szerint a tárgyalások előremutatóak voltak.
Jól haladtunk Altusz Kristóffal
– írják, és remélik, hogy gyorsan haladnak majd a megoldás felé, „amely megmenti a CEU integritását és fontos oktatási küldetését”.
A CEU üdvözölte a New York-i kormányzó közleményét:
A CEU nem vesz részt a tárgyalásokon, de bízunk benne, hogy ezek olyan megoldáshoz vezetnek, ami lehetővé teszi, hogy a CEU szabad intézményként Budapesten maradhasson
– írják.
A magyar kormány sokáig abban bízott, hogy az amerikai szövetségi kormány tárgyal velük a CEU-ról. „ Az Egyesült Államok kormányának nincs jogosultsága, sem szándéka, hogy tárgyalásokat kezdjen a CEU-val, vagy más egyetemekkel kapcsolatban Magyarországon” – kommunikálta azonban az amerikai külügyminisztérium egy közleményében, jelezve, hogy lehetetlen a magyar kormány elvárása. Betsy DeVos, az Amerikai Egyesült Államok oktatási minisztere nemrég levélben is tájékoztatta Balog Zoltánt arról, amit a megállapodást nehezítve a magyar törvényhozók nem akartak elfogadni: az Egyesült Államokban az oktatás elsődlegesen szövetségi tagállami és helyi felelősség, vagyis Trumpék nem ülnek le velük az egyetem ügyében. Balog a héten válaszlevelében jelezte, hogy elfogadja a helyzetet, közölte, hogy a magyar kormány felvette a kapcsolatot Maryland, Massachusetts és New York államok illetékeseivel. A magyar miniszter azt reméli, hogy a „bonyolult jogi kérdést minél előbb kölcsönös megelégedésre rendezni tudják”.
A CEU a héten rendezett konferenciát saját szerepét hangsúlyozandó, ezen Mario Vargas Llosa is felszólalt az egyetem mellett: az egyébként jobboldaliként ismert Nobel-díjas perui író az Orbán-kormányt bírálva arról beszélt, hogy az oktatás szabadságának megvonása a szólásszabadság elvesztéséhez és a demokrácia felszámolásához vezet. llosa szerint azonban a demokrácia így is nyerésre áll.
Frissítés:
Menczer Tamás, a Külgazdasági és Külügyminisztérium sajtófőnöke is kiadott szombat délben egy közleményt a tárgyalásokról. Eszerint:
„A magyar kormány nyitott a felsőoktatással kapcsolatos tárgyalásokra, és a magyar törvényeknek megfelelő megállapodásra. Ugyanakkor a tárgyalásokon nem kell a tanszabadságot megvédeni, mert Magyarországon a tanszabadságot senki sem veszélyezteti. A tárgyalásoknak szintén nem célja a magyar törvény megváltoztatása, ugyanis a törvényalkotás Magyarországon a parlament feladata, és nem külföldi szereplőké. A tárgyalásoknak azonban célja annak megvizsgálása, hogy mely külföldi egyetem felel meg a magyar törvényi előírásoknak. Altusz Kristóf miniszterelnöki megbízott ennek megfelelően eredményes tárgyalásokat folytatott Marylandben, és tárgyalt New York állam képviselőivel is.”