Meglepően alacsony a legfrissebb kínai GDP-adat
További Külföld cikkek
- Donald Trumphoz látogatott a kanadai miniszterelnök
- Egy ukrán tévé Párizsban bukkant Vlagyimir Putyin törvénytelen lányának nyomaira
- Térdre kényszerítette a náci Németországot, de a „fekete kutyája” végül legyőzte őt
- Az egység fontosságát hangoztatta az Európai Tanács leköszönő, illetve hivatalba lépő elnöke
- Donald Trumpban látja a jövőt Orbán Viktor szövetségese, akit az évtized végéig eltiltottak a választásoktól
A kínai GDP a harmadik negyedév végén 6,5 százalék lett. Természetesen ez az érték önmagában sokat nem mond, de eláruljuk: ez egy rossz, vagyis a vártnál kisebb adat. Amikor a kínai GDP vártnál gyengébb alakulásáról írunk, két viszonyítási pont és két megjegyzés azonnal kikívánkozik.
A viszonyítási pontok:
- Az első negyedév végén még 6,8, a második negyedév végén 6,7 százalékos volt a növekedési szint, vagyis a harmadik negyedév végére az eddigi ütemnél nem csak alacsonyabb lett a GDP, de még a korábbi ütemnél is jobban lassult a GDP.
- Az elemzők a bejelentés előtt 6,6 százalékos konszenzus-prognózissal rendelkeztek, vagyis az eredmény tényleg nem lehetett szívderítő, ugyanakkor a 6,5 százalékos növekedés éppen az a szint, amit a kínai állam megcélzott.
És akkor a megjegyzések:
- A kínai állami statisztikák megbízhatósági szintje azért nem verdesi az eget, vagyis, ha már a kínai állami statisztika is ezt mutatja, akkor tényleg lehet lassulás.
- És persze az örök komment: az egész világon mindenhol irigyelnék azért ezt a növekedési ütemet.
Trump háborúja
A most bejelentett növekedés szint mindenesetre a legalacsonyabb 9 és fél éve, utoljára a 2009. első negyedéves, vagyis a válság mélypontjának tekinthető adat volt ekkora.
Mind a BBC vonatkozó cikke, mind egy nemrégiben Budapesten tartott, és a Fidelity International által szervezett „Kína-nap” előadói azt mondták ki, hogy ez némileg tudatos, hiszen a kínai belpolitika hangsúlyai az elmúlt időszakban elmozdultak a gazdaság hűtésének irányába.
Kína nagy ország – ezért aztán a kihívásai is nagyok, vagyis a kereskedelmi háború mindenképpen ilyen, de a magas adósságszint és a jüan leértékelődése is kezelendő, de legalábbis folyamatosan figyelendő rizikó.
Kicsi a mozgástér
A BBC cikke szerint a két problematika együtt azért veszélyes, mert Kínának kétfrontos háborút kell vívnia, de nincsenek fegyverei, vagyis magas adósságszint mellett nem lehet pénznyomtatással serkenteni a keresletet, és ezáltal a gazdaságot. Julian Evans-Pritchard, a Capital Economics közgazdásza ennél optimistább, mert szerinte már látszik, hogy a kormányzati programok elkezdenek húzni.
A Fidelity International pedig kifejezetten „bullish” Kínával, egyik vezető Ázsia-szakértőjük, Dale Nicholls úgy véli, hogy a kínai gazdaság nagyon gyorsan alakul át, egyre erősebb a belső fogyasztás és egyre inkább már a magánszektor cégei a gazdasági növekedés motorjai,
De van megtorpanás
Zsiday Viktor befektetési szakember ugyanakkor éppen arra figyelmeztet a blogján, hogy talán az egész hónap legfontosabb híre, hogy visszaesnek a kínai autóeladások, de még az okostelefon-értékesítés is.
Kínában ma évente körülbelül 28 millió új autót adnak el, tízmillióval többet, mint az Egyesült Államokban de valóban, mint azt a South China Morning Post is írta cikkében: 26 éve nem fordult elő az, ami most: egy negyedévben kevesebb autót adtak el Kínában, mint a megelőzőben, de most ez történt.