Két orosz tudós szerint csalás lehet a világ legidősebb emberének sztorija
További Külföld cikkek
-
Több ezer hektáron pusztított az év első nagy erdőtüze Spanyolországban
- Távolodik a béke? Zelenszkij olyan fegyverre pályázik, amivel Moszkvát is támadhatja
- A magyar kormány megharagudott az Orbán Viktort levegőnek néző Fehér Házra
- Hatalmas tornádó haladt át Mississippin, többen meghaltak
- Túllőnek a célon, a kelleténél több LNG-terminál épül Európában
Feltehetően nem igaz, hogy a világ eddigi legidősebb embere a francia Jeanne Calment volt, aki a Guinness-rekordok könyve szerint 122 évig és 164 napig élt, állítja két orosz tudós. Nyikolaj Zak és Valerij Novoszelov a Research Gate-en közzétett tanulmányában arra jutott: egy csalás állhat a háttérben. Szerintük 1997-ben nem Jeanne Calment halt meg, hanem a saját lánya, Yvonne, aki már jóval korábban felvette anyja identitását.
Az orosz tudósok szerint Jeanne Calment valójában már 1934-ben meghalt egy mellhártyagyulladás következtében. Yvonne nevű lánya innentől saját anyjának adta ki magát, és ő hunyt el 1997-ben, amikor "mindössze" 99 éves volt. A fő ok pedig az örökösödés lehetett. A harmincas években a nagyobb vagyontárgyakra 35 százalékos örökösödési adót kellett fizetni, és ebben az évben halt meg Jeanne Calment apja és anyósa is, így az újabb haláleset tönkre tehette volna a családot.
Jeanne Calment (illetve talán a lánya) még életében igazi világhíresség volt. Mintha nem fogott volna rajta az idő. Az idős hölgy erre mindig azt mondta: Isten elfeledkezett róla.
Nikolaj Sak orosz matematikusnak és Valerij Novoszelov gerontológusnak azonban nem volt kerek ez a történet, ezért kutatni kezdtek az idős hölgy múltja után. Hónapokon át böngészték Jeanne Calment életrajzát, a vele készült interjúkat, korabeli szemtanúk vallomásait, és a nő születési helye, Arles hatósági dokumentumait.
Kutatásaik eredményét Jeanne Calment: A hosszú élet titka címmel tették közzé. Ebben tizenhét, nem éppen gránitszilárdságú tudományos bizonyíték felsorolásával ismertetik a gyanús körülményeket. Amikor például az idős nő az öregek otthonába költözött, sok régi képet és családi dokumentumot semmisített meg a család. Furcsának nevezik, hogy a nő 100 éves születésnapjáról a helyi sajtó nem számolt be, ahogy ez szokás volt, csak 110. születésnapjáról. Utalnak több interjúra, amelyben az idős nő összekeverte gyermek- és fiatal korának eseményeit és a rokoni szálakat: többször összetévesztette a nagymamáját Yvonne nagymamájával, férjét pedig néha az apjának mondta (Yvonne apjának).
A gerontológus Novoszelov szerint az élemedett korú nő izomzatának állapota sem felelt meg a hozzá hasonló korú idős asszonyokénak, és furcsa, hogy ilyen idősen is segítség nélkül tudott leülni, demenciának pedig semmi jelét nem mutatta. A kutatók Jeanne Calment harmincas évekbeli személyi igazolványának adatai alapján azt is állítják, hogy sem a szeme színe, sem testméretei nem felelnek meg a későbbi Jeanne Calment-nak. Yvonne fiatalkori képei és Jeanne Calment későbbi képeinek elemzése ráadásul több hasonlóságot mutat az arcon.

Az orosz tudósok azt mondják: ezeket a kétségeket tisztázni kell ahhoz, hogy valóban tudományos alapon megállapíthatóak legyenek az emberi életkor határai.
Az orosz tudósok állításait sokan kétségbe vonják. Jean-Marie Robine gerontológus, aki részt vett a Guinnes-rekordokat bemutató könyv elkészítésében, azt állítja: semmi kétség nem merült fel Calment személyével és korával kapcsolatban. Arles korábbi polgármestere, Michel Vauzelle teljes képtelenségnek és nevetségesnek tartja az orosz kutatók állításait, írja az AFP.
Nicolas Brouard, a francia Demográfiai Kutatások Intézetének (INED) vezetője ugyanakkor úgy véli: a kétségeket leginkább úgy lehetne tisztázni, ha exhumálják Jeanne Calment és lánya földi maradványait, majd DNS-vizsgálatot végeznek rajtuk. Jeanne Calment halála után több tudós nehezményezte, hogy nem végeztek boncolást, amiből információkat nyerhettek volna arra vonatkozóan, minek köszönhette szokatlanul hosszú életét.