- Külföld
- ausztria
- átmeneti kormány
- brigitte bierlein
- eskütétel
- strache-botrány
- clemens jabloner
- alexander schallenberg
- kormány
- előrehozott választás
- alexander van der bellen
6 nő és 6 férfi van az átmeneti osztrák kormányban

További Külföld cikkek
- Egy tinédzser holttestére bukkantak a Földközi-tengernél
- Többen megsérültek egy körhintán Németországban
- A Harvard beperelte a Trump-kormányzatot a támogatások befagyasztása miatt
- Spanyolország kitiltja az ultrafeldolgozott élelmiszereket és energiaitalokat az iskolákból
- Ellopták az amerikai belbiztonsági miniszter táskáját, benne 3000 dollárral
Letették az esküt az új, átmeneti osztrák kormány tagjai. Az átmeneti kormány a szeptemberi előrehozott választásokig lesz hivatalban, miután Heinz-Christian Strache, korábbi szabadságpárti alkancellár kiszivárgott ibizai videója után előbb a kormánykoalíció esett szét, majd az ellenzék bizalmatlansági indítvánnyal megbuktatta Sebastian Kurz kancellárt.
A pártonkívüli szakértőkből álló átmeneti kormányt a 69 esztendős Brigitte Bierlein ideiglenes osztrák kancellár vezeti, aki eddig az osztrák legfelsőbb bíróság elnöke volt. A második osztrák köztársaság megalakulása óta ez az egyik legkisebb kabinetje Ausztriának, csak 12 tagja van. Hat tárcát nő vezet, így a nők a férfiakkal egyenlő arányban vesznek részt a kabinetben.
- az alkancellár és igazságügyi miniszter Clemens Jabloner lett, aki több mint két évtizeden át a közigazgatási bíróság elnöke volt,
- a kül- és Európa-ügyi miniszteri tisztséget Alexander Schallenberg tölti be, aki eddig a kancellárián az Európa-szekciót vezette, és szoros munkakapcsolatban állt Sebastian Kurz volt kancellárral,
- az oktatási tárcát Iris Rausalka kapta, aki korábban osztályvezetőként tevékenykedett,
- a gazdasági miniszter az eddig szintén osztályvezetői beosztásban dolgozó Elisabeth Udolf-Strobl,
- szociális miniszterré ugyancsak nőt, Brigitte Zarflt nevezték ki,
- a közlekedési miniszteri tárcát Andreas Reichhardt vezeti, aki a közszolgálati és sportminiszteri teendőket is ellátja,
- a védelmi tárcát Thomas Starlinger vezérőrnagy vezeti, aki 2017 óta az államfő főhadsegédje volt,
- pénzügyminiszterré Eduard Müllert nevezték ki,
- a belügyminiszteri széket Wolfgang Peschorn kapta, aki eddig a "köztársaság ügyvédje", az úgynevezett pénzügyi ügyészség (Finanzprokuratur) elnöke volt.
Ausztriában a kormányválság május 17-én robbant ki, miután két német lap nyilvánosságra hozott egy, az akkori alkancellárt, Heinz-Christian Strachét, a kormánykoalíciós Osztrák Szabadságpárt (FPÖ) azóta lemondott elnökét és Johann Gudenust, a párt szintén lemondott frakcióvezetőjét súlyosan kompromittáló videót. Strache az Ibizán készült rejtett kamerás felvételen magát egy orosz oligarcha unokahúgának kiadó nővel tárgyalt, akinek párt- és médiatámogatásért cserébe zsíros állami megbízásokat ígért.
Strache lemondása után Sebastian Kurz akkori kancellár, a nagyobbik kormánypárt, az Osztrák Néppárt (ÖVP) elnöke a belügyminiszter, Herbert Kickl (FPÖ) menesztését javasolta. Kickl menesztése után válaszképpen az összes szabadságparti belügyminiszter lemondott. Kurz szakértőket bízott meg a megüresedett tárcák feladatköreinek ellátására, így részleges ügyvezetői kormány alakult Ausztriában. Nem sokkal később a legnagyobb ellenzéki párt, az Osztrák Szociáldemokrata Párt (SPÖ) bizalmatlansági indítványt kezdeményezett Kurz és kormánya ellen, melynek megszavazása után az osztrák államfő Brigitte Bierleint, az alkotmánybíróság elnökét bízta meg kormányalakítással.