Sturgeon: A skót kormány felhatalmazást kapott a függetlenségi népszavazás kiírására
További Külföld cikkek
Nicola Sturgeon skót miniszterelnök csütörtökön hivatalosan is felszólította a brit kormányt annak lehetővé tételére, hogy a skót parlament dönthessen az újabb függetlenségi népszavazás kiírásáról, írja az MTI. Sturgeon közölte: a múlt heti brit parlamenti választás eredménye nyomán immár vitathatatlanná vált a skót kormány felhatalmazása arra, hogy a skót népnek felajánlhassa a döntést saját jövőjéről.
A december 12-i választáson a Sturgeon által vezetett nacionalista, EU-párti Skót Nemzeti Párt (SNP) a Skóciában megszerezhető 59 helyből 48-at nyert meg, 13-mal többet, mint két és fél évvel ezelőtt. A Sturgeon által hangoztatott felhatalmazást árnyalja, hogy ehhez a 48 helyhez a skóciai szavazatok csupán 45 százalékára volt szükségük, ami az összes szavazóképes állampolgár 30 százalékát jelenti mindössze (a választáson 68 százalékos volt a részvétel).
A skót miniszterelnök csütörtökön megerősítette, hogy már 2020 második felében szeretné megtartani a népszavazást Skócia függetlenségéről, és felszólította a brit kormányt arra, hogy ruházza át a skót parlamentre a függetlenségi népszavazásról szóló törvény megalkotásának döntési hatáskörét. Nicola Sturgeon alig burkolt utalást tett arra, hogy ha London ezt nem teszi meg, Skócia jogi útra tereli az ügyet.
A skót kormány egy 38 oldalas tanulmányt is közzétett, mellyel azt akarják megindokolni, miért írnának ki újabb függetlenségi referendumot kevesebb mint hat évvel az előző után, melyet végül 45-55 arányban elvesztettek a függetlenségpártiak. Szerintük az előző népszavazás óta olyan horderejű változások történtek, amelyek indokolják, hogy a skót nép újból átgondolhassa az Egyesült Királyságon belül elfoglalt helyét.
A dokumentum szerint a legfőbb ilyen változás az, hogy Skócia a skót nép akarata ellenére lesz kénytelen távozni az Európai Unióból, ugyanis míg a teljes brit lakosság közel 52 százaléka a kilépésre szavazott a 2016-os brexit-népszavazáson, a skótok 62 százaléka a maradás mellett tette le a voksát.
Az Ipsos MORI november végi felmérése szerint a skótok 42 százaléka támogatna egy második függetlenségi népszavazást egy éven belül, a kilépés mellett pedig pont 50 százalékuk szavazna.