Olaszországban már 94 orvos és 26 nővér halt bele a járványba
További Külföld cikkek
- Kritikus találat érte Ukrajnát, sötétségbe borult egy egész város
- Mostantól szexmunkára is lehet munkaszerződést kötni Belgiumban
- Mit fog tenni Ukrajnával Donald Trump?
- ICC elnöke: Veszélyben a Nemzetközi Büntetőbíróság
- Kelemen Hunor megnevezte, kit támogatnak a romániai választások második fordulójában
Az olaszországi orvosszövetség közleménye szerint már 94 orvos van a koronavírus olaszországi áldozatai között. A nővérek szövetsége szerint 26 nővér is belehalt a fertőzésbe – írja a CNN.
Hétfőig összesen 12 681 egészségügyi dolgozó fertőződött meg az országban, köztük 6549 nővér. Bár az észak-olasz egészségügyi rendszer európai összehasonlításban is magas színvonalúnak számít, a hirtelen nagy tömegben rászakadó fertőzések miatt a rendszer az összeomlás határáig terhelődött. Az egészségügyi dolgozók magas számát is részben az magyarázza, hogy nincs már nekik elég védőfelszerelés, hiába dolgoznak folyamatosan a járvány frontvonalában.
Olaszországban hétfőn tovább csökkent a napi új regisztrált fertőzések száma, a 3599 új esettel eddig összesen 132 547 fertőzöttet azonosítottak. Több kutató szerint azonban ennél nagyságrendekkel több, akár 6 millió fertőzött is lehetett már eddig összesen az országban. A halálesetek száma néhány napi csökkenés után megint nőtt, hétfőn 636 új áldozatról érkezett hír. Az eddigi összes haláleset 16 523. Eddig 22 837-en gyógyultak meg, így az aktív esetek száma 93 187.
Nemzetközi segítség
Az Európai Unió is igyekszik segíteni a járvány elleni küzdelemben részt vevő olasz egészségügyi dolgozókat. Janez Lenarcic válságkezelésért felelős uniós biztos online sajátótájékoztatón jelentette be, hogy az uniós polgári védelmi mechanizmuson keresztül Romániából és Norvégiából érkezett orvosok és ápolók csoportját helyezte át a járvány által leginkább érintett Milánóba és Bergamóba.
Lenarcic szerint az EU vészhelyzeti reagálási koordinációs központja a nap 24 órájában, az összes tagállammal együttműködik annak biztosítására, hogy a segítség oda kerüljön, ahol leginkább szükség van rá. Közölte, hogy Olaszország kérte a földmegfigyelő műholdakról származó adatokat szolgáltató, Kopernikusz nevű uniós rendszer adatainak továbbítását az egészségügyi létesítmények környéke, valamint a közterületek ellenőrzése céljából.
A szlovén biztos elmondta azt is, az EU a koronavírusra való reagálás központi elemének tekinti a nemzetközi együttműködést. Ennek jegyében hétfő este megérkezett Olaszországba a Kína által az Európai Uniónak felajánlott védőeszköz-adomány is. A kínai repülőgéppel 2 millió szájmaszk, 200 ezer N95-es védőmaszk és 50 ezer tesztkészlet érkezett Olaszországba. (Korábban az EU küldött 56 tonnányi felszerelést Kínába.) Ausztria emellett több mint háromezer liter fertőtlenítőszert ajánlott fel Olaszországnak.
A Kínából érkező felszerelésszállítmányokkal azonban több európai ország is elégedetlen, mert egyrészt minőségi problémák merültek fel velük szemben, másrészt Olaszország esetében például Kína pénzért adja vissza gyakorlatilag ugyanazt a felszerelést, amelyek korábban, amikor még náluk volt súlyosabb a helyzet, ingyen adományként kaptak.