Egy kirúgott vezetője élesen bírálta a Trump-kormány járványkezelését
További Külföld cikkek
-
Az uniós bíróság bűnösnek találta Lengyelországot a jogállamisági eljárásban
- Kényszerleszállást hajtott végre egy gép Oroszországban
- Az Egyesült Államok tudhatott arról, hogy Ukrajna az Északi Áramlat felrobbantását tervezi
- Nukleáris arzenált hozhatnak létre az ukránok a Nyugattól kapott vadászgépekből
- Hatalmas pofont kapott élő adásban az utasokat zaklató influenszer
Egy amerikai képviselőházi meghallgatáson kritizálta a Trump-kormány járványügyi lépéseit az egyik fontos egészségügyi hatóság kirúgott vezetője – írja a CNN.
Rick Bright az egészségügyi minisztérium alá tartozó orvosbiológiai kutatás-fejlesztési ügynökséget (BARDA) vezette, amely a koronavírus elleni gyógyszerek és vakcinák fejlesztését is irányítja.

Brightot állítása szerint azért rúgták ki, mert nem volt hajlandó beállni a Donald Trump elnök által favorizált gyógyszerek, az eredetileg a malária ellen fejlesztett klorokin és hidroxiklorokin mögé. Bár ezek a gyógyszerek eleinte ígéretesnek tűntek a koronavírus ellen, azóta több vizsgálat is arra jutott, hogy többet ártanak, mint amennyit használnak, mert nemcsak nem hatékonyak, de még szívproblémákat is okozhatnak a betegeknél.
A több mint háromórás meghallgatáson Bright ezen kívül is több vádat és kritikát megfogalmazott. A főbb állításai röviden:
- A kormány figyelmen kívül hagyta a korai jelzéseket, ezért elmulasztotta a lehetőséget, hogy időben lépjen fel a vírus ellen.
- Amikor egy beszállítócég vezetője jelezte, hogy hiánycikkek lesznek az egészségügyi dolgozóknak szükséges védőfelszerelések, ő állítása szerint a elkezdte kongatni a vészharangot, de a felettesei válaszra sem méltatták.
- A kormánynak nincs átfogó, központilag koordinált terve a járvány kezelésére.
- A hidroxiklorokin használatát a szokásos ellenőrzési procedúra megkerülésével akarták elfogadtatni.
- A vakcina kifejlesztésére megszabott egy-másfél éves határidő túl gyors, félő, hogy ez nem lesz elég idő arra, hogy teljesen megbizonyosodjanak az oltások biztonságosságáról.
- Még mindig nem áll rendelkezésre elég teszt az országban.
Jobb tervezés híján 2020 lehet a legsötétebb tél a modern történelemben
– mondta Bright.
Az egészségügyi minisztérium cáfolta mind Bright elbocsátásának általa felhozott okát, mind az azóta megfogalmazott vádjait. Trump Twitteren kelt ki ellene – akárcsak a két nappal korábbi szenátusi meghallgatása után Anthony Fauci ellen, aki a korlátozások elhamarkodott lazításának veszélyeire figyelmeztetett.