
A koronavírus-járványra adott globális reakciót jelző elnéptelenedett utcák, a kocsiforgalomtól mentes főutak, a félgőzzel üzemelő repülőterek lassan már a múlté, ahogy a világ egyes részei egyre sikeresebben gyűrik le a járványt. A normális élet visszatérésével az energiaigény is meg fog ugrani, amivel tonnaszámra fogjuk ismét pöfögni a szén-dioxidot a levegőbe.
A Nemzetközi Energiaügynökség (IEA) számításai szerint 2020-ban 6 százalékkal csökkent a károsanyag-kibocsátás a járvány miatt, azonban annak lecsengésével és a nemzetközi gazdaság helyreállásával ez a csökkenő tendencia tarthatatlan marad, miközben a fejlődő országok energiaéhsége nő. Ez az éhség pedig elsősorban a szénre irányul.
Az IEA közlése szerint 4,5 százalékkal emelkedik az idén a szén globális kereslete, megközelítve a 2014-ben tapasztalt csúcsot – írja a BBC.
A globális szén-dioxid-kibocsátás 1,5 milliárd tonnával nő az idén – mondta Fatih Birol, az ügynökség ügyvezető igazgatója.
Jó hír, hogy a megújuló energia 3 százalékos emelkedést mutatott tavaly, idén pedig további 8 százalékos növekedést jósol az IEA. Összességében a zöldenergia-források a globális villamosenergia-előállítás 30 százalékát adják az idén, ami a legmagasabb mutató az ipari forradalom óta.