Kitartóan kereste kétévesen elrabolt kisfiát, 24 év elteltével megtalálta
További Külföld cikkek
- Már Indiában is szedi áldozatait a toxikus munkakultúra
- Egyik fontos szövetségese várja találkozóra vasárnap Orbán Viktort
- „Emberi szafarit” szerveztek Herszonban, a civileket sem kímélik
- Videón a Bejrútot ért kíméletlen csapás, lángokban áll az egész város
- Landolás közben madárral ütközött a Wizz Air Budapest–Isztambul járata
Könnyes szemmel kapaszkodtak egymásba 24 év elteltével, miután egymásra találtak.
„Kedvesem, kedvesem, kedvesem, kedvesem” – üdvözölte a The New York Times tudósítása szerint szinte önkívületben az anya, Zsang Venge rég nem látott gyermekét.
Az apa, Guo Gangtang évtizedeken át kereste fiát. Közel 24 éven át motorral szelte át Kínát. A motorja hátuljára – lobogó transzparensként – a 2 éves kisfiú fotóit illesztette. Csaknem félmillió kilométert motorozott elszántan egyetlen cél érdekében: hogy megtalálja elrabolt gyermekét.
Eközben – saját elmondása szerint – legalább egyszer leesett a motorjáról, és sokszor a szabadban aludt, amikor nem engedhetett meg magának egy szállodai szobát.
A keresés a napokban ért véget, miután a rendőrség DNS alapján azonosította Guo fiát, Sinzsent.
A gyermek és a szülők találkozásáról a kínai állami televízió is beszámolt. Könnyező szemekkel kapaszkodtak egymásba egy sajtótájékoztatón Liaocsengben, Guo szülővárosában, az északkeleti Santung tartományban.
He searched for his kidnapped son for nearly 24 years. He drove across more than 300,000 miles of China by motorbike. He displayed photos of his two-year-old boy.
— The New York Times (@nytimes) July 14, 2021
This week, Guo Gangtang's search finally ended. https://t.co/LbmYdIL7a6
A happy end lenyűgözte Kínát, ahol az apa már évekkel ezelőtt nemzeti hőssé vált. Az országot átszelő Odüsszeiája ihlette a 2015-ös, Elveszett szeretet című filmet, amelynek főszereplője a népszerű hongkongi színész, Andy Lau volt.
A találkozás után a kínai közösségi médiát elárasztották a gratulációk. A Guo családhoz kötődő címkékre, hashtagekre több száz millióan kattintottak.
Az Elveszett szeretet végre igazi és boldog végkifejlettel zárul
– nyilatkozta Peng Szanjuan, a film rendezője.
A gyermekrablás elterjedt bűncselekmény Kínában, és nem mai keletű
A gyermekrablás régóta fennálló probléma Kínában. Az évente elrabolt gyermekek számáról nem vezetnek publikus statisztikát. Ezúttal a közbiztonsági minisztérium illetékesei közölték, hogy az idén eddig 2609 eltűnt vagy elrabolt gyermeket találtak meg.
Különböző források szerint a Kínában évente elrabolt gyermekek száma elérheti a 70 ezret is.
A gyermekrablások – legalábbis részben – Kína egykepolitikájához kapcsolódnak. A politika érvényesítésének csúcsán, a nyolcvanas és kilencvenes években a párok a feketepiacon vásároltak csecsemőket, biztosítandó, hogy fiuk lesz – ez derült ki a Hsziamen Egyetem kutatásából. A kínai társadalom ugyanis hagyományosan a fiúkat részesíti előnyben.
Miután a kormány a 2000-es évek elején enyhíteni kezdte a politika végrehajtását – majd 2015-ben teljesen megszüntette –, a regisztrált emberrablások száma meredeken csökkent. A technológiai fejlődés – például az eltűnt gyermekek országos DNS-adatbázisa –, a szigorúbb büntetőjogi szankciók és a gyermekkereskedelemmel kapcsolatos nagyobb közvélemény-tudatosság nagyban hozzájárult a bűncselekmények megfékezéséhez – mondta Zsang Zsivej, a Kínai Politikai és Jogi Egyetem emberkereskedelem elleni központjának igazgatója.
Guo Sinzsen esete
Guo fia, akit születésekor Sinzsennek hívtak, 1997. szeptember 21-én tűnt el. A kisfiú az otthonuk ajtaja előtt játszott, miközben az édesanyja odabent főzött.
A kétségbeesett apa és felesége, valamint a családtagok, szomszédok és barátok az egész térséget bejárták. Hasztalan.
Ezek utá Guo nagy méretű, a fia fényképével ellátott transzparenseket erősített motorkerékpárjára, és elindult, hogy egyedül keresse meg fiát.
„Fiam, hol vagy?” – írta a zászlós transzparenseken a fiú képe mellé, amelyen a gyermek egy narancssárga, puffos kabátot viselt. „Apa keres, hogy hazavigyen.”
Az évek során Guo tíz motorkerékpárt koptatott el. A déli Hajnantól az északi Henanig utazott, és minden információmorzsának utánanézett. Egy esős napon nagy kődarab csúszott le egy előtte haladó teherautó platójáról. Guo motorja felborult. Annyi közlekedési baleset érte, hogy már nem is számolta. Mégis mindig újra útra kelt.
„Ha otthon maradok, az emberkereskedő nem fogja a fiamat visszaszállítani nekem” – magyarázta az állami televíziónak még 2015-ben.
Guo úr 2012-ben alapított egy szervezetet, hogy más szülőknek segítsen eltűnt gyermekeik megtalálásában. Sikerrel járt: több tucat más családnak segített szerettei eredményes felkutatásában, holott saját keresése kudarcot vallott.
Guo története az Elveszett szeretet című filmmel tett szert országos hírnévre.
A legújabb fejlemények pedig mintha egy forgatókönyvíró képzeletéből pattantak volna ki.
Az elrabolt fiú kitart örökbe fogadó szülei mellett
Júniusban a santungi bűnüldöző hatóságok arról értesültek, hogy Guo fiának Henan tartományban van egy potenciális hasonmása. A rendőrök azt állítják: „a legújabb összehasonlítási és keresési módszereket” alkalmazták. A vérvizsgálat megerősítette, hogy a 26 éves férfi, aki egyesek szerint tanárként dolgozott, Guo fia.
A hatóságok később azt is közölték, hogy letartóztattak egy Tang vezetéknevű nőt és egy Hu vezetéknevű férfit. A közmédia szerint Tang rabolta el a fiút, majd átadta Hunak, aki továbbadott rajta. A CCTV szerint mindketten beismerő vallomást tettek.
Guo azt nyilatkozta: nem neheztel a házaspárra, amely felnevelte a fiát. Azt mondta: hogy a fia miként fog a jövőben viselkedni ezzel a házaspárral, az kizárólag rajta múlik.
„Ha gyermeki hűséggel ragaszkodik az örökbe fogadó szüleihez, akkor ezt nyíltan és őszintén el kell fogadnom” – mondta Guo.
Fia eldöntötte, hogy továbbra is azzal a házaspárral fog élni, akik felnevelték őt, és akik jól bántak vele. Sinzsen hozzátette azonban, hogy gyakran meglátogatja majd a vér szerinti szüleit is.
(Borítókép: Guo Gangtang és felesége, Zsang Venge találkozása az eltűnt gyermekükkel, Guo Sinzsennel Kínában 2021. július 11-én. Fotó: China Daily / REUTERS)