Az afganisztáni világörökségi helyszíneket félti az UNESCO
Afganisztán kulturális örökségének védelmét és a művészek számára biztonságos környezet szavatolását szorgalmazta csütörtökön az ENSZ Nevelésügyi, Tudományos és Kulturális Szervezete (UNESCO) – adta hírül az MTI.
Afganisztánban két világörökségi helyszín található, ezek egyike a Bámiján-völgy kultúrtáj és régészeti emlékei, ahol a tálibok uralmuk 2001. évi megdöntése előtt felrobbantottak két óriási Buddha-szobrot.
Az események gyors alakulására tekintettel és húsz évvel a világörökség részeként számon tartott bámijáni Buddha-szobrok szándékos elpusztítása után az UNESCO főigazgatója, Audrey Azoulay az afgánisztáni kulturális örökség megóvására szólít fel annak teljes változatosságában, a nemzetközi jog tiszteletben tartásával, és szorgalmazza, hogy hozzanak meg minden szükséges elővigyázatossági intézkedést a kulturális örökség megrongálásának és kifosztásának a megakadályozására
– áll az UNESCO közleményében.
Az UNESCO szoros figyelemmel követi az afganisztáni helyzetet, és kész minden lehetséges erőfeszítést megtenni a felbecsülhetetlen afgán kulturális örökség védelmében – közölték.
A Bámiján-völgy a Hindukus-hegység és a közép-afganisztáni fennsík között húzódik, az ókori Baktriát Indiával és Kínával összekötő selyemút mentén. A III. és V. század között buddhista kolostorokat emeltek itt, a völgy ékessége volt a VI. században befejezett két hatalmas, 55, illetve 37 méter magas Buddha-szobor, amelyet a tálibok mint az iszlámot sértő emberábrázolást 2001 márciusában romboltak le.