- Külföld
- belarusz
- lengyelország
- litvánia
- illegális határátlépés
- légitársaságok
- szankciók
- európai unió
„Nincs rendben az, hogy migrációs céllal visznek embereket Belaruszba”
További Külföld cikkek
- Víz öntötte el a horvát tengerpart több városát
- Aggasztó mértékben terjed az illegális szerencsejáték a világ egyik legnépesebb országában
- Lezuhant egy kétéltű kisrepülőgép a moszkvai régióban
- Kiderült, miért húzódik még mindig Fegyir Sándor nagyköveti kinevezése
- Hatalmas vagyonáért gyilkolta meg a feleségét, most nem tudják hol van
Újabb szankciók bevezetéséről tárgyalnak az Európai Unió külügyminiszterei, amiért a minszki vezetés illegális bevándorlókat küld Lengyelország és Litvánia határára – tájékoztat a Euronews.
Az Index beszámolt róla, hogy a német külügyminiszter, Heiko Maas arról beszélt, hogy a légitársaságok is közreműködnek illegális bevándorlók Belaruszba szállításában. A politikus úgy fogalmazott, hogy Aljakszandr Lukasenka fehérorosz elnök hamis ígéretekkel kecsegteti őket, hogy aztán veszélyes és illegális útra küldje őket az Európai Unióba.
Arról is hírt adott az Index, hogy Lengyelországra már akkora migrációs nyomásnak van kitéve, hogy a kormánya bejelentette, hogy 1,6 milliárd zlotyból (nagyjából 126 milliárd forint) falat épít a lengyel-belarusz határ mentén. Ezt megelőzően Belarusz járőrök rálőttek a határvédő lengyel katonákra a közös határszakaszon. A Luxemburgban számos tagállam amellett érvelt, hogy tiltsák meg az európai cégeknek a belarusz légitársasággal való együttműködést.
Meg kell állítsuk a Belaruszba tartó repülőjáratokat. Ezért a Belavia légitársaságot szankcionálni kell. Másrészt üzenetet kell küldeni a légitársaságoknak, mert nincs rendben az, hogy migrációs céllal visznek embereket Belaruszba különböző országokból
– fogalmazott a litván külügyminiszter, Gabrieliusz Landszbergisz.
A belarusz légitársaságnak főleg írországi cégekkel van lízingszerződése, ezért az ír külügyminiszter, Simon Coveney visszafogottan nyilatkozott a problémáról, szerinte lehetne újabb szankciókkal nyomást gyakorolni, azonban különbséget kell tenni a repülőgép-bérlet tiltása és a jelenleg érvényben lévő szerződések között. Hiszen jogi kötelezettségekről van szó
A szankcionálás korántsem olyan egyszerű, egy szakjogász úgy véli, hogy Belarusz nem hagyná válasz nélkül és kártérítést követelne, illetve azon kormányok ellen, amelyek ezeket a lépéseket bevezetik.