
A tudósok szerint elképzelhető, hogy az omikron-variáns mutációi közt egy olyan komponens is megjelent, amelyet egy teljesen másfajta vírusból vett át az új variáns. Elképzelhető, hogy ez okozza azt, hogy a variánsnál eddig a megszokottnál enyhébb tünetek észleltek, másrészről viszont rossz hír, hogy ez a mutáció segíthet megkerülni az immunitást.
Az omikronnak vélhetően azáltal sikerült átvennie a másik vírus genetikai anyagának egy részét, hogy egyazon szervezetben megfertőzték ugyanazokat a sejteket. A szakértők arra gyanakszanak, hogy az új variáns vélhetően egy náthát okozó vírustól is vett át genetikai anyagot. Ezt azért is gondolják így, mert az omikron 32 mutációjából az egyik komponens a koronavírus semelyik korábbi változatában sem volt jelen, viszont pont a náthát okozó vírusoknál fordul elő gyakran.
Ezenkívül ez az összetevő megtalálható az emberi genomanyagban is, ami azért rossz hír, mert a vírus ezáltal nagyobb eséllyel megkerülheti az emberi szervezet által felállított immunitást. Másrészt viszont azzal is járhat, hogy a tünetek sokkal enyhébbek lesznek – magyarázta Venky Soundararajan, a Cambridge-i Egyetem professzora.
Európában eddig csak néhány tucatnyi esetben mutatták ki a variáns jelenlétét, ettől függetlenül az európai államok – köztük Magyarország is – komoly beutazási korlátozásokat vezettek be azokkal a dél-afrikai államokkal szemben, ahol először terjedni kezdett a mutáns. Mindeközben a vakcinafejlesztők is dolgoznak már az új oltóanyagokon, amelyek nagyobb védelmet biztosítanának a variáns ellen.
A vírusnál eddig többnyire szokatlan, de enyhe tüneteket észleltek. Magyarországon egyelőre nem mutatták ki a jelenlétét, de a szakértők számítanak arra, hogy megjelenik.
(via Reuters)