Egyre több országban csökkentik a koronavírus emlékeztető oltása beadásáig előírt hat hónapos várakozási időszakot az omikron-variáns gyors terjedése és az új fertőzések számának növekedése miatt, írja az MTI.
Az egyelőre még csak részleges bizonyítékok alapján a szakemberek szerint úgy tűnik, hogy a koronavírus omikron-változata gyorsabban terjed, mint a korábbi, delta-variáns, és nagyobb a valószínűsége, hogy a már beoltott vagy a fertőzésen átesett személyeket is megtámadja.
A Reutersnek megszólaló egyik tudós szerint azonban az emlékeztető oltás túl korai beadása veszélybe sodorhatja az oltás nyújtotta védelem hosszú távú hatását, mivel a többadagos védőoltások esetén az emberi immunrendszer jobban szokott reagálni, ha elég ideje van az oltások feldolgozására.
Ugyanakkor jóval több, közel fél tucat laboratóriumi tanulmány azt mutatja, hogy a koronavírus elleni – nagyobbrészt kétadagos – védőoltások nem elégségesek az omikron-variáns által okozott fertőzés megállításához, ezen az emlékeztető oltás segíthet.
A dél-afrikai és a nagy-britanniai kutatások szerint az új vírusváltozat nagyon gyorsan terjed, és egyes előrejelzések szerint számos országban hamarosan megelőzi a delta-variáns által okozott fertőzések számát.
A tudósok egyelőre azt próbálják pontosan megállapítani, hogy mennyire súlyosak az omikron-fertőzések.
Számos országban – így az Egyesült Államokban is – korábban féléves várakozási időt írtak elő a hatóságok a második védőoltás felvételét követően az emlékeztető oltáshoz. Decemberben azonban Dél-Korea, Nagy-Britannia és Thaiföld is három hónapra csökkentette az előírt várakozási időt. Belgiumban négy hónapra, Franciaországban, Szingapúrban, Tajvanon, Olaszországban és Ausztráliában pedig öt hónapra csökkentették ugyanezt az időszakot. Más országok, többek között az Egyesült Államok, Dél-Afrika és Németország kitartanak az eredeti, féléves előírt várakozási idő mellett.
Finnország csak a nagyobb kockázatnak kitett idősebb betegek csoportja esetén javasolja a rövidebb, három hónapos várakozást, mivel a finn szakemberek úgy vélik, hogy az emlékeztető oltás korábbi beadása a teljes lakosság esetén nem fogja csökkenteni a kórházba szállítások emelkedő számát. Spanyolországban és Litvániában egyelőre csak a legyengült immunrendszerrel rendelkező betegeknek és az időseknek ajánlják az emlékeztető oltás beadását, míg Indiában még nem döntöttek az emlékeztető oltással kapcsolatos programról.
Az Egészségügyi Világszervezet (WHO), amely korábban arra kérte a gazdagabb országokat, hogy először kezeljék prioritásként a Covid–19-védőoltások küldését a fejlődő országoknak, mostanában már nyitottabb az emlékeztető oltások beadása iránt az emelkedő esetszámok fényében.
Szlovákia szerződést kötött 340 000 adag Nuvaxovid vakcina behozatalára, aminek feltételes regisztrációját hétfőn hagyta jóvá az Európai Gyógyszerügynökség (EMA) Humángyógyszer Bizottsága. A vakcináknak 2022 első felében kellene megérkezniük, tudatta a Magyarországgal szomszédos ország egészségügyi minisztériuma.
Az Index beszámolt róla, hogy az Európai Gyógyszerügynökség (EMA) jóváhagyta a Novavax oltóanyagát, a Nuvaxovidot, amely az ötödik, koronavírus elleni vakcina lehet, amelyet elfogadnak az Európai Unióban a 18 éven felüliek számára.
Az EMA gyógyszerekkel foglalkozó bizottsága alapos értékelést követően közölte az adatait, amely szerint az oltóanyag, amely fehérjealapú, megbízható, egyúttal megfelel az EU hatékonysági, biztonsági és minőségi kritériumainak, így a feltételes forgalombahozatali engedély kiadását javasolta. A gyógyszerfelügyelet arról is hírt adott, hogy továbbra is figyelni fogja a vakcina hatékonyságát és biztonságosságát az egyes tagországokban, vélhetően Szlovákiában is.
(via Új Szó)
Az Egyesült Államokban a múlt heti koronavírus-fertőzések 73 százaléka az omikron-variánshoz volt köthető – derült ki amerikai járványügyi hivatal (CDC) hétfőn közzétett adataiból.
Ez hatalmas ugrást jelent az egy héttel korábbi, mintegy 12,6 százalékos becsléshez képest. Az amerikai egészségügyi hatóságok eredetileg 3 százalékra becsülték az említett hétre vonatkozó adatokat, de később felfelé módosították a számot.
Az omikron nevű koronavírus-változat, ami most az országban a domináns törzs, a második helyre szorította a delta-variánst. A CDC becslése szerint a közelmúltban a delta az esetek negyedét okozta. Egyes tagállamokban a fertőzések több mint 90 százaléka az omikron-változattal hozható összefüggésbe.
A delta-variáns súlyos hulláma nyáron érte el az Egyesült Államokat. Szeptemberben az új fertőzések száma visszaesett, de október óta ismét emelkedett, és különösen az utóbbi napokban nőtt meg erőteljesen.
A világjárvány kezdete óta több mint 800 ezer ember halt meg az Egyesült Államokban koronavírus-fertőzés miatt. Az ország oltási kampánya erősen indult, de az utóbbi időben nehezen haladt előre. A 330 millió lakos mintegy 61,5 százaléka két vakcinát kapott.
Joe Biden amerikai elnök kedden a világjárványról szóló beszédében a nyilvánossághoz kíván fordulni. A Fehér Ház szerint aggodalomra ad okot a koronavírus omikron-variánsának terjedése, de ez nem indok a pánikra.
(MTI)
Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) aggódik amiatt, hogy a koronavírus-járvány idején a súlyos munkakörülmények és a megfelelő támogatás hiánya miatt sok egészségügyi szakembert veszítettek el – mondta Tedrosz Adhanom Gebrejeszusz főigazgató egy hétfői genfi tájékoztatón.
A szervezet vezetője felhívta a figyelmet az orvosok és az ápolók világszerte növekvő hiányára.
Az orvosok, ápolók „több mint két éve éjjel-nappal dolgoznak, és sokan közülük kiégtek, nem kapnak megbecsülést a munkájukért”. Emlékeztetett arra, hogy a világjárvány kezdetén „sok támogatást” kaptak az egészségügyi dolgozók. Ezt azonban tettekre kell váltani: a kormányoknak segíteniük kell a munkakörülményeik javításában a fizetés és a képzés terén – hangsúlyozta.
„A Covid az egész egészségügyi rendszer számára kihívássá vált. Egy olyan időszakban, amikor több dolgozóra – ápolókra és orvosokra – van szükségünk, valójában elveszítjük őket” – folytatta a főigazgató.
Elmondása szerint „már a járvány előtt is komoly hiány volt az egészségügyi szakemberekből”. A helyzet most még tovább romlik – tette hozzá.
Azt hangoztatta, hogy megérti az egészségügyi dolgozók csalódottságát. Felszólította ezért a médiát, hogy „emlékeztesse az országokat, hogy valóban fektessenek be az egészségügyi rendszerekbe, különösen a munkaerőbe”.
(MTI)