- Külföld
- ukrajna
- izrael
- egyesült államok
- evakuálás
- naftali bennett
- orosz-ukrán-konfliktus
- kijev
- magyarország
- külügyminisztérium
- antony blinken
Azonnali távozásra kérte honfitársait az izraeli miniszterelnök
További Külföld cikkek
- Donald Trumpot választotta az „Év emberének” a Time magazin
- Figyelmeztet a NATO-főtitkár, ideje áttérni a háborús gondolkodásmódra, és felturbózni a védelmi kiadásokat
- Megnevezte Donald Trump az Amerika Hangja új igazgatóját
- Kiderült, miről tárgyal Orbán Viktor a török elnökkel
- Megtalálták Szíriában azt az amerikai férfit, aki Budapestről tűnhetett el
Egyre komolyabb a helyzet Ukrajnában, amit jól bizonyít, hogy miután az Egyesült Államok úgy döntött, evakuálja a kijevi nagykövetség diplomatáit, valamint kimenekíti a polgárait az országból, sorra követték mások is ezt a lépést.
Antony Blinken amerikai külügyminiszter védelmébe vette ezt a döntést a közelgő és súlyos orosz fenyegetésre hivatkozva, ugyanakkor közölte, hogy továbbra is nyitva a feszültség csökkentéséhez vezető diplomáciai út Moszkva előtt.
Ausztrália, Új-Zéland, Nagy-Britannia, Lettország, Észtország, Dánia, Hollandia, Németország, Kanada, Japán, Kuvait, Szlovákia, Szlovénia és Litvánia is felszólította állampolgárait, hogy minél előbb hagyják el Ukrajnát, sőt vasárnap reggel már a magyar külügy is figyelmeztetett: ha valaki a Konzuli Szolgálat felhívása ellenére Ukrajnába utazik, annak nem feltétlenül tudja garantálni a segítségnyújtást.
Ezekhez az országokhoz csatlakozott legutóbb Izrael is,
Naftali Bennett miniszterelnök ugyanis azonnali távozásra szólította fel az Ukrajnában élő izraelieket
az oroszok és az ukránok közötti konfliktus kiéleződése miatt.
A miniszterelnök vallásos zsidóként csak emberéletek védelmében, különösen fontos célból végez munkát szombaton, így jelzésértékű lehet a szombati helyzetértékelés, amelyet azért tartott, hogy felgyorsítsák az izraeli állampolgárok evakuálását.
Vasárnap már arról beszéltek a rádióban, hogy várhatóan szerda reggelig marad zavartalan a légiközlekedés Ukrajnában, sűrűbben indítanak izraeli járatokat Odesszába és Kijevbe, hogy minél többen elhagyhassák addig az országot.
A külügyminisztérium szerint nagyjából 15 ezer izraeli tartózkodik Ukrajnában,
közülük körülbelül 4500-an már regisztráltak a tárca honlapján, hogyha kitör a háború, fel lehessen venni velük a kapcsolatot.
Naftali Bennett emellett közölte a miniszterekkel, hogy kizárólag a kimenekítésről beszélhetnek, ha interjúkat adnak, az orosz–ukrán-konfliktusról mást nem mondhatnak.
Beni Ganc védelmi miniszter pedig elrendelte, a hadseregnek fel kell készülnie arra, hogy segítséget nyújtson az izraeliek hazajuttatásához – ennek első lépéseként minden oktató-kiküldöttet családostul hazaszállítanak vasárnap.
(MTI)