Bemutatjuk a szuperfegyvert, amellyel csapást mértek a Moszkvára
További Külföld cikkek
- Palira vett afrikai fiatalok százai szerelik a harci drónokat az orosz sztyeppén
- Legalább 20 bányászt mészároltak le Pakisztánban
- Kizuhant egy négyéves kislány a zsolnai lakótelep egyik lakásából
- Évek óta nem látták őket, most felbukkant a vadonban bujkáló szökevény család
- Politico: Megbénult az európai uniós intézmények működése
Ahogy korábban beszámoltunk róla, Oroszország elismerte, hogy Moszkva nevű cirkálójuk csütörtökön kigyulladt a Fekete-tengeren. Ukrajna azt állítja, hogy a 12 500 tonnás cirkálót két, általuk kilőtt rakéta találta el. A BBC a délután folyamán beszámolt róla, hogy a mostanra már süllyedő hajót nem más találta el, mint két Neptun rakéta.
Oroszország mindeddig tagadta, hogy az ukránok támadták meg a hajót.
Dmitrij Peszkov, a Kreml szóvivője nem tudta megmondani a hadihajón történt robbanás okát. Mint fogalmazott: „Nem tudok semmit sem mondani. Ez a védelmi minisztérium hatásköre” – számolt be a Guardian.
Ikonikus hadihajó
A Moszkva eredetileg Ukrajnában épült a szovjet időkben, és sokak szerint az orosz tengeri hatalom szimbólumát jelképezi a Fekete-tengeren. A rakétacirkálót korábban a szíriai konfliktusban vetette be Oroszország, ahol az országban lévő orosz erőket látta el tengeri védelemmel.
A cirkáló több mint egy tucat Vulkan elhárítórakétát, valamint tengeralattjáró és aknatorpedó elleni fegyvereket hordoz magával. Az orosz erők a 2014-es Krím-annektálás óta vannak dominánsan jelen a Fekete-tengeren. A Moszkva szerepe meghatározó volt a mostani konfliktusban, ugyanis cirkálórakétákat képes kilőni bárhonnan Ukrajna irányába.
A 186 méteres, 510 fős hadihajó legutóbb az invázió első napjaiban került világszerte címlapra, miután a Fekete-tengeri Kígyó-szigeteken megadásra utasított egy csoport ukrán katonát.
Bizonyos elemeit a szigeten történteknek azóta cáfolták, így az sem teljesen egyértelmű, hogy a katonák hősiesen ellenálltak az orosz csapatoknak. Mindenesetre a bátorságukról szóló történet akkora hatással volt az ukránokra, hogy kitüntették őket.
Nem akármilyen rakéta
A Neptun cirkálórakéta-rendszert a kijevi hadmérnökök tervezték válaszul az oroszok fekete-tengeri fenyegetésére. A Kyiv Post szerint az ukrán haditengerészet csak 2021 márciusban kapta meg a háromszáz kilométeres hatótávolságú rakéták első szállítmányát.
A 870 kilogramm súlyú, 150 kilogrammos robbanófejet hordozó fegyverek akár ötezer tonnás célpontok megsemmisítésére is képesek, és radaros irányítással célozzák meg az ellenséges hajókat.
Összehasonlításképp: egy Neptun cirkálórakéta-rendszer körülbelül 11 darab A38 Hajó megsemmisítésére képes.
A rakéták akár 900 kilométer/órás sebességgel is haladhatnak – számolt be az Inews. Egy Neptun-hadosztály általában hat USPU–360 indítórakétával rendelkezik, amelyek képesek a 24 rakétából álló sorozat kilövésére.
Az orosz–ukrán háború eseményeit folyamatosan figyelemmel kísérjük, csütörtöki percről percre frissülő hírfolyamunkat itt találja.
(Borítókép: Stringer / Reuters)