És mit gondolnak az orvosok Putyin betegségéről?

329F99V-highres
2022.05.05. 09:30
Putyin látszólag rossz egészségi állapotban van – legalábbis egy, a Kreml által a minap közzétett videó tanúsága szerint. Egyesek szerint Parkinson-kórban szenved, az orvosok véleményét azonban eddig senki sem kérte ki.

Marco Rubio amerikai szenátor, egyetemi professzorok és a brit bulvárlapok szinte versenyeznek abban, hogy felállítsák Vlagyimir Putyin diagnózisát.

A szakvélemény azonban hiányzik a cikkek és viták áradatából, amelyekben azt találgatják, hogy az ukrajnai orosz inváziót elindító orosz elnöknek Parkinson-kórja vagy pajzsmirigyrákja van: a szakorvosok nem mondták el véleményüket.

Putyin egy 12 perces videófelvételen látható, amint szorosan megragad egy asztalt egy, a Szergej Sojgu orosz védelmi miniszterrel folytatott megbeszélésen. Az orosz kormány által a múlt hét végén közzétett felvételen egész idő alatt remegett a lába, és görnyedten ült. Az arca feltűnően fel volt puffadva.

Az első benyomások alapján többen, köztük Louise Mensch, a brit Konzervatív Párt korábbi parlamenti képviselője arra a következtetésre jutott, hogy az orosz elnök Parkinson-kóros.

Véleményéről több brit bulvárlap is beszámolt. A történetekben a stratégiai kommunikáció professzorának, néhány politikai elemzőnek és egy testbeszédprofesszornak a kommentárjai szerepeltek. Orvosokat azonban nem szólaltattak meg.

Vizsgálatok nélkül nem állítható fel diagnózis

Ez vélhetően nem véletlen.

„A valódi neurológusok valószínűleg nem nyilatkoznak, mert arra tanították meg őket, hogy soha ne nyilatkozzanak olyan személyről, aki nem a betegük” – nyilatkozta John Hardy, a brit Demenciakutató Intézet neurogenetikusa a Deutsche Wellének.

A szakorvos elöljáróban leszögezte, hogy neurogenetikus, nem pedig neurológus. Hardy agyi károsodásokat tanulmányoz. „Szerintem nincs jele parkinsonizmusnak” – mondta.

Nincs jó bőrben… de ez nem Parkinson-kór.

Véleményét osztja a Londoni Egyetem neurológusa is. „Miután megnéztem a rövid felvételt, nem találom semmi jelét annak, ami Putyinnál parkinsonizmusra utalna” – közölte Ray Chadhuri.

A Parkinson-kórt és a parkinsonizmust elképesztően nehéz diagnosztizálni, és csak személyesen, alapos neurológiai vizsgálattal lehet megállapítani – magyarázta a szaktekintély. „Az arc puffadását vagy remegést sokféle ok válthatja ki, én azonban nem láttam remegést” – mondta Chadhuri.

Caroline Rassell, a Parkinson's UK vezérigazgatója, Hardyhoz hasonlóan leszögezte, hogy a Parkinson-kór egy összetett betegség, amelynek több mint negyven fizikai és mentális tünete van, ezért képtelenség diagnosztizálni egy 12 perces felvétel alapján.

„Mindenkire másként hat” – magyarázta Rassell. „Diagnosztikai teszt híján csak neurológus vagy szakember vizsgálata után lehet megerősíteni a feltételezést. Ebben a média és az online spekulációk sem segítenek.”

A spekulációkat a szűkszavú Oroszország is gerjeszti

A legkevésbé sem szokatlan, hogy az emberek a világ legbefolyásosabb vezetőinek egészségi állapotával foglalkoznak. A média kimerítően tárgyalta Donald Trump volt amerikai elnök 2020-as pozitív koronavírustesztjét, Angela Merkel volt német kancellár 2019-es remegését, és Ferenc pápa tavaly nyári vastagbélműtétjét.

A Kreml évek óta szűkszavúan nyilatkozik Putyin egészségi állapotáról, ami arra késztette az újságírókat és a politológusokat, hogy az elnök minden mozdulatát elemezzék, kiderítendő a gyengeség vagy betegség bármilyen jelét. A pletykák, miszerint Putyinnak pajzsmirigyrákja vagy súlyos gerincproblémái vannak, illetve pszichózisban szenved, szinte mindennaposak.

A járvány idején a helyzet fokozódott. Putyin teljes izolációba vonult. Nem volt hajlandó a világ vezetőinek közelébe menni a csúcstalálkozókon és konferenciákon, vendégeitől pedig megkövetelte, hogy többször is teszteljék magukat találkozójuk előtt.

Oroszország Putyin által elrendelt februári ukrajnai inváziója után az elemzők azt feltételezték, hogy Putyin elszigeteltségéből fakadóan a legtöbb hírszerzési információ néhány kiválasztott, hű alattvalótól származik, akik vagy a teljes igazságot mondták, vagy nem. Eközben – a vélekedés szerint – az elnök a nárcisztikus pszichózis állapotába kerülhetett.

Néhányan ezzel magyarázták Oroszország Ukrajnába történő, ki nem provokált, ezáltal indokolatlan behatolását, amelynek következtében eddig legkevesebb 1800 civil áldozata van a háborúnak, több ezren pedig megsebesültek.

Hogy Putyin a halálos ágyán várja a véget, a háborút pedig arra használja, hogy beírja nevét a történelembe, netán valamiféle pszichózis vezérli – a Kreml hiteles információi nélkül mindez csak feltételezés.

Ráadásul senki – sem a kommentelők, sem az úgynevezett Oroszország-szakértők, sőt a Kreml által közzétett felvételt figyelő neurológusok sem tudják, mi zajlik le Putyin agyában.

(Borítókép: Vlagyimir Putyin orosz elnök 2022. május 4-én. Fotó: Mikhail Klimentyev / Sputnik / AFP)