Lamorgese: A háború okozta élelmiszerválság migrációs nyomást okoz
További Külföld cikkek
-
Távozik Klaus Schwab a Világgazdasági Fórum igazgatóságából
- Nyilvános lincselés Ecuadorban – a nyílt utcán, élve égettek el egy brit férfit
- Hivatalos: agyvérzés és szívelégtelenség okozta Ferenc pápa halálát
- Így zajlik majd Ferenc pápa temetése, az is lehet, hogy nem teljesítik a kívánságát
- Félárbócra eresztik a világ minden táján az amerikai zászlót, de a fegyverropogás nem csitul Ferenc pápa halála után
Az Ukrajnából érkező menekültek esetében életbe léptetett európai befogadási és szolidaritási mechanizmushoz hasonlót szorgalmazott az élelmiszerválság miatt menekülő migránsokkal szemben Luciana Lamorgese olasz belügyminiszter, aki a földközi-tengeri országok miniszteri találkozója előtt nyilatkozott a La Repubblica című lapnak.
Lamorgese az interjúban elmondta: máris érezteti a hatását, hogy az ukrajnai háború miatt a gabona- és élelmiszer-szállítmányok nem tudják elhagyni az ostromlott ország kikötőit.
Olaszországba áprilisban és májusban – szinte kizárólag a tengeri útvonalon – harminc százalékkal több bevándorló érkezett az egy évvel korábbi időszakhoz képest, főleg azokból az afrikai országokból, amelyeket elsőként sújtott az élelmiszerválság.
Arra a kérdésre, hogy mekkora migrációs nyomás várható a nyári hónapokban, a belügyminiszter aggodalmának hangot adva az ENSZ adatait idézte, miszerint a háború a világ mintegy 53 országában kétszázmillióval növelheti meg az éhezők számát. Korábbi olasz titkosszolgálati számítások négyszázezerre tették azoknak a számát, akik az élelmiszerválság következtében az olasz partok felé indulhatnak el.
A migrációs nyomás csakis közösen kezelhető
A földközi-tengeri migrációs frontországok álláspontja az, hogy a megnövekedett nyomás Európa határain csak közösen és szolidaritást vállalva kezelhető. „Gyorsan kell cselekedni!” – jelentette ki a belügyminiszter.
Lamorgese szerint megoldást jelent, ha a földközi-tengeri migrációra is kiterjesztik az ukrajnai menekültek esetében alkalmazott európai szolidaritási paktumot, amely március 3-tól lépett életbe.
Ezért kezdeményezi, hogy Olaszország növelje a legálisan befogadandó bevándorlók kvótáját az idénymunkások és a szakképesített dolgozók számának emelésével. A tárcavezető kifejtette: a gazdasági okok és a klímaváltozás kiváltotta migrációról nem lehet nem tudomást venni. Ugyanakkor úgy véli:
Európa nem tudja befogadni az összes gazdasági bevándorlót, aki Afrikából vagy Ázsiából útra kel.
Megoldásnak Lamorgese a kiinduló országokkal való partneri kapcsolatot szorgalmazta, azok társadalmi stabilitása és gazdasági fejlődése érdekében. A belügyminisztérium adatai szerint év eleje óta több mint 19 ezren érkeztek az olasz partokra, a tavalyi év ugyanazon időszakában mért több mint 14 ezerhez képest.