Európának fel kell készülnie, hogy az oroszok teljesen leállíthatják a gázszállítást
További Külföld cikkek
- A hollandoknak már nem elég a fű, többre vágynak
- Itt vannak a köztársasági elnök új határozatai, kiderült, ki lesz Varsó új nagykövete
- Szijjártó Péter történelmi pillanatról beszélt, Albánia számára élet-halál kérdése az uniós csatlakozás
- Lövésekkel állították meg a magyar autótolvajt a szlovák rendőrök
- Megkezdődött Észak-Korea bosszúja Dél-Korea ellen: felrobbantották a két országot összekötő utakat
Európának azonnal fel kell készülnie arra, hogy Oroszország ezen a télen leállítja a térségbe irányuló gázexportot – véli a Nemzetközi Energiaügynökség vezetője, aki felszólította a kormányokat, hogy dolgozzanak a kereslet csökkentésén és növeljék atomerőműveik működési szintjét.
Fatih Birol azt mondta, hogy az elmúlt hetekben a Kreml által a karbantartási munkáknak tulajdonított készletcsökkentések valójában egy szélesebb körű megszorítás kezdetét jelenthetik, amelynek célja, hogy megakadályozzák a tárolók feltöltését a télre készülve, mivel Oroszország befolyást akar szerezni a régióban.
Európának készen kell állnia arra az esetre, ha az orosz gázt teljesen leállítanák
– mondta a Financial Timesnak adott interjújában, hozzátéve: „Minél közelebb kerülünk a télhez, annál jobban megértjük Oroszország szándékait.
„Úgy gondolom, hogy a megszorítások célja annak elkerülése, hogy Európa megtöltse a tárolókat, és növelje Oroszország befolyását a téli hónapokban” – fogalmazott, hangsúlyozva: ha Oroszország tovább csökkenti a gázexportot, akkor a gázellátást racionalizálni kell.
Az EU-országok jelenleg versenyeznek a tárolóhelyek utántöltéséért, Németország – reményei szerint – novemberre eléri a kapacitás 90 százalékát.
A tagállamok azon is dolgoznak, hogy csökkentsék az orosz fosszilis tüzelőanyagoktól való függőségüket, más országokból – köztük az Egyesült Államokból – szereztek be gázt, és felgyorsítják a megújuló energiákra való átállást. Az orosz olaj és gáz fokozatos kivonásáért folytatott versenyfutás több szén elégetését és az atomerőművek fenntartását jelenti.
„Úgy gondolom, hogy a tél közeledtével több és több keresleti intézkedés lesz” – mondta Birol. Hozzátette: Moszkva az elmúlt hetekben csökkentette vagy akár meg is szüntette a gázszállítást több uniós országba, válaszul az Oroszország elleni szankciókra.
A Balti-tenger alatt Németországba tartó Északi Áramlat 1 vezetéken keresztül érkezett orosz gázszállítás Európába csökkent. A múlt héten az orosz állami irányítású Gazprom energiavállalat bejelentette a vezetéken keresztül szállított gáz második csökkentését, így a szállítást a kapacitás mindössze 40 százalékára csökkenti.
Dmitrij Peszkov, a Kreml szóvivője a múlt héten karbantartási problémákkal indokolta a gázszállítás csökkentését. Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter az elmúlt napokban többször is beszélt arról, hogy Magyarország gázellátása biztosítva van.
(Borítókép: Andrej Rudakov / Bloomberg / Getty Images)