Halálra éhezteti a kegyetlen rezsim az ujgurokat
További Külföld cikkek
- Németország határozottabban lép fel az illegális migrációval szemben
- Váratlanat húzott Donald Tusk, szakadék felé lökheti a lengyel-német viszonyt
- Kiderült, mikor csap össze Orbán Viktor és Magyar Péter az EP-ben
- Letört a farka, úgy nekiment egy álló repülőgépnek a Delta egyik járata
- Novák Katalin Dél-Koreában mondta el, mi a jövő legnagyobb kihívása
Hszincsiang-Ujgur Autonóm Terület egyes részeit egy hónapra lezárták a koronavírus-járvány megfékezésének érdekében. Kínát emberi jogi visszaélésekkel vádolják a régióban.
A Kazahsztánnal határos északi Hszincsiang egy részén, Yiliben napok óta terjednek a kínai közösségi médiában a hiányról és a nehéz körülményekről szóló jelentések, egyesek szerint a helyzetről szóló bejegyzéseket cenzúrázzák. Egy Twitter-felhasználó szerint az ujgur fiatalokat halálra éhezteti a kegyetlen rezsim.
I ask Chinese authorities to stop killing my people; Uyghur youth are dying on streets from starvations; what a cruel regime; #China #XiJinping #Xinjiang #UyghurGenocide #starvation #Uyghur pic.twitter.com/wYufUJfD0Q
— Rebiya kadeer (@KadeerRebiya) September 10, 2022
A tisztviselők pénteken elismerték, hogy problémák merültek fel: Liu Csinghua, az érintett terület kormányzóhelyettese azt mondta, hogy a lezárás miatt egyesek nem jutottak kórházi kezeléshez, és gondok voltak az élelmiszerosztással is. Liu a Bloomberg szerint elmondta, hogy a helyi kormányzat „mélységesen sajnálja a koronavírus miatt bevezetett intézkedések emberek életére gyakorolt hatását”, és ígéretet tett a helyzet orvoslására.
Egy bocsánatkérés nem lesz elég
A Kína északnyugati részén fekvő hatalmas Hszincsiang számos etnikai csoportnak ad otthont, köztük a kisebbségi ujguroknak. Kína szigorúan ellenőrzi a területet, mondván, hogy harcol a szeparatizmus és a vallási szélsőségek ellen, miközben számos emberi jogi visszaéléssel vádolják, amelyek célja a többnyire muszlim ujgurok és más csoportok asszimilálása.
A hatóságok a biztonsági apparátust, amelyet a politikai ellenvélemény elfojtására építettek ki Hszincsiangban és más külső területeken, a koronavírus-korlátozásokkal szembeni ellenállás leküzdésére is használják. Kína határait a zéró-Covid-politika miatt gyakorlatilag lezárták, ezért Hszincsiang népszerűsége belföldi turisztikai célpontként megugrott.
People in #China are worse than animals. Is there anyone still doubt about concentration camps in #Xinjiang? #CCP #AmazingChina #ZeroCovid #COVID19 #HumanRightsViolations pic.twitter.com/gk4FXYAjjx
— Quantumist (@martingalequant) April 20, 2022
A mintegy 500 ezer embernek otthont adó Yining városát legalább augusztus 11. óta újra lezárták. Urumqi, Hszincsiang fővárosa más területekkel együtt szintén lezárva maradt. A régió szombatra 28 koronavírus-fertőzöttet jelentett, ami a múlt havi napi több mint 400-hoz képest csökkenést jelent.
(Borítókép: Védőfelszerelést viselő önkéntesek élelmiszert szállítanak a lakóknak 2022. április 7-én Hszincsiang-Ujgur régióban Kínában. Fotó: Liu Xin/China News Service via Getty Images)