Megvan, mikor koronázzák meg III. Károlyt
További Külföld cikkek
- Tovább forrong a Közel-Kelet: robbanások rázták meg Bejrútot az éjjel, sok a halott
- Menet közben robbant fel egy elektromos robogó Kínában, videón a lángolás
- Megoldódhat a Mount Everest egyik legnagyobb rejtélye
- Brit youtubert és rappert vádolnak szexuális zaklatással Ausztráliában
- Atombomba-támadások túlélői kapták az idei béke Nobel-díjat
Korábban a brit sajtó még úgy értesült, hogy június 3-án lehet a koronázás, de most az uralkodó hivatala pontosította a dátumot.
Azt írták, hogy a koronázás Londonban, a westminsteri apátságban lesz, és Canterbury érseke, Justin Welby fogja levezényelni. III. Károly mellett feleségét, Kamilla királynét is megkoronázzák. Az uralkodónőt a koronázás utána „Queen Consort” (magyarul: királyné) cím fogja megilletni, saját koronája is lesz, és őt is felségnek kell majd szólítani.
Korona
A ceremónia a korábbi koronázásokhoz képest várhatóan rövidebb és egyszerűbb, amit többek között az magyaráz, hogy a legutóbbi óta – amikor II. Erzsébetet megkoronázták – már több mint hét évtized eltelt, és azóta változott a világ is.
A Buckingham-palota közleményében egész pontosan azt írták, hogy a ceremónia „az uralkodó mai szerepét fogja tükrözni, és a jövőbe mutat majd”, miközben megőrzi „a régi tradíciókat és azok pompáját” is. A Sky News ezen túl úgy értesült, hogy a brit királyi család a mostani gazdasági recesszió miatt sem szeretne túl költséges ceremóniát ez alkalommal.
AZ URALKODÓ FEJÉRE A SZENT EDUÁRD KORONÁT TESZIK MAJD FEL.
Ez a koronázási jelvény – a Sky News szerint – az utóbbi hatvan évben egyáltalán nem hagyta el a londoni Towert, végig ott őrizték.
The current St Edward's Crown was made for Charles II in 1661. The original crown was a holy relic kept at Westminster Abbey, Edward's burial place, until the regalia were either sold or melted down when Parliament abolished the monarchy in 1649, during the English Civil War. pic.twitter.com/mn4NbwuCNL
— Cat-sìth ♠️♥️🐈⬛♦️♣️ (@CountofDown) October 9, 2022
A koronázás mellett III. Károlyt (és hitvesét) szent olajjal is felkenik, illetve az új uralkodót megáldja, felszenteli majd az érsek. Azt még nem tudni, hogy a koronázás hivatalos állami ünnepnap is lesz-e egyben (bár a hétvégi időpont azt sejteti a Sky News szerint, hogy nem).
Alighanem a véletlen műve, és nem érdmes túlgondolni, de
a koronázás időpontja Harry herceg és Meghan hercegné fiának, Archienak a negyedik születésnapja lesz.
Arról egyébként még nincs hír, hogy a királyi család mely tagjai vesznek részt a ceremónián, vagyis az sem biztos még, hogy Harryék Angliába utaznak-e emiatt.
Rekorder
Károly édesanyját, II. Erzsébetet 1953. június 2-án koronázták meg, azon a ceremónián körülbelül 8000 hivatalos tisztviselő (köztük számos külföldi látogató) vett részt, és három órán kresztül tartott. Az alatt a koronázás alatt végigvonult a királyi család több száz éves aranyhintója is (azt még nem tudni, hogy a mostanin is fogják-e használni ezt).
Mint ismert, II. Erzsébet szeptember 8-án halt meg nyári rezidenciáján, a skóciai Balmoral-kastélyban. Halála óta hivatalosan III. Károly az ország uralkodója, de a trónöröklés, a királyi hatalomátvétel folyamatát a jövő évi koronázás fogja végleg szentesíteni.
Károly király egyébként jövő májusban, 74 éves korával,
a legidőseben megkoronázott brit uralkodó is lesz, ha megkoronázzák.
Korábban az 1831-ben megkoronázott IV. Vilmos volt a rekorder, akinek jó tíz évvel fiatalabban, 64 évesen helyezték a fejére a koronát.
(Borítókép: III. Károly király Ballaterben 2022. október 11-én. Fotó: Andrew Milligan / Pool / AFP)