Fizetésemelést kaptak az orvosok, mégsem oldódott meg az egészségügy problémája Szlovákiában

További Külföld cikkek
Az Index is beszámolt róla, hogy megemelik az orvosok fizetését Szlovákiában. Az elfogadott törvénymódosítás szerint 2023. január 1-jétől a szakvizsgával rendelkező orvosok a nemzeti átlagbér két és félszeresét kapják, a szakvizsga nélküli dolgozók pedig a másfélszeresét. A helyi egészségügyi minisztérium tájékoztatása szerint a cél az, hogy elkerüljék az orvosok tömeges felmondását, valamint lassítsák a pálya iránti érdeklődés csökkenését.
Ősszel több mint kétezer orvos mondott fel egyszerre Szlovákiában, ahol a különböző kórházakban összesen mintegy nyolcezer orvos dolgozik. Olyan kulcsfontosságú osztályok orvosai távoztak, mint a traumatológia, a belgyógyászat, a kardiológia, az aneszteziológia, az intenzív ellátás, a gyermekgyógyászat, a nőgyógyászat vagy az újszülöttosztály.
A történtek miatt a szlovák vezetés attól tartott, hogy kormányválságba kerülnek, ezért Eduard Heger kormányfő a visegrádi négyek (V4) tagországaitól kért segítséget, és a V4-es partnerek ígéretet tettek arra, hogy felmérik a lehetőségeiket, és amennyire módjukban áll, segítik a szlovák egészségügyet. Ennek értelmében decembertől a szomszédos országok határ menti kórházai – köztük magyar intézmények – fogadhatnak szlovák betegeket is.
Az orvosok mellett az egészségügy más dolgozóinak is emelik a ledolgozott évek után járó járulék összegét, illetve a törvénymódosítás tartalmazza az orvosok képzésének reformját is.
A jóváhagyott módosítás viszont csak a kórházakban dolgozó orvosokra vonatkozik, a mentőorvosokra és az ambuláns orvosokra nem.
A szavazás után aláírták azt a memorandumot is, amely a szakszervezet hét további követelését érinti.
A fejlemények után a Denník N szlovákiai napilap magyar nyelvű kiadása, a Napunk jó néhány orvost megkeresett, akiknek a többsége azon a véleményen van, hogy a módosítással nem oldódott meg az összes, szlovák egészségüggyel kapcsolatos probléma. Szerintük az egészségügyi szektort elhanyagolták, változatlanul kevés az orvos, nagyon sokat kell várni a vizsgálatokra, a műtétekre, és folytatódhat az orvosok külföldi elvándorlása is. A szakszervezet által kiharcolt követeléseknek csak hosszú távon lehet kedvező hatásuk.
A fizetésemelés nem old meg minden problémát
A lap megszólaltatta Gálffy Balázs hematológust, a Pozsonyi Egyetemi Kórház orvosát is, aki szintén felmondott a felhalmozódó gondok, problémák miatt. Szerinte még nem tartunk ott, hogy valódi változások következnek be a szlovák egészségügyben.
Akkor leszek elégedett, ha a betegeinknek nem kell majd hónapokat várniuk egy-egy kivizsgálásra vagy műtétre, kezelésre. Ugyanis az adott betegmennyiséget ennyien már nem győzzük, hiába lépjük át minden évben a munka törvénykönyve által megengedett maximális túlóraszámot. Ahhoz, hogy ez megváltozzon, még rengeteg munkát kell elvégezni, az orvosi fizetések emelése egyedül semmit nem old meg, és a mostani megegyezés csak egy első lépés a változás felé
– mondta Gálffy.
A hematológus inkább jogi garanciákat vár az ígéretek helyett. Meglátása szerint főként a kórházak finanszírozása, a nővérfizetések, az orvosképzés és a szakvizsgaprogramok területén elengedhetetlen mindez, hiányukban ugyanis nem lehet jobbá tenni az egészségügyet.
Felvidéken nem mindenhol volt ugyanolyan intenzív az orvosok tiltakozása. Míg Érsekújvárban többen felmondtak, és decembertől a kórházban fel kellett volna függeszteni a műtéteket, addig a dunaszerdahelyi és a rimaszombati kórházat a Napunk információi szerint nem érintette különösebben az orvosok tiltakozása.
Még mindig vonzóbb a külföldi munka
Gányovics Attila rimaszombati mentőorvos elmondta: pozitív hír az orvosok és az egészségügy jövőjét illetően a mostani egyezség. Hozzátette: idővel derül csak ki, hogy mennyire reálisak az ígéretek, és mennyire várható javulás az érintett területeken. Szerinte a fiatal orvosok külföldről való visszacsábítása nem könnyű vállalkozás, nem is biztos, hogy megvalósulhat.
Ipóth Szilárd komáromi nőgyógyász hasonló álláspontot képvisel. Elmondta: a mostani béremeléssel ugyan elérték a csehországi fizetések szintjét, ugyanakkor a szlovákiai orvosoknak ezután is vonzó marad a németországi vagy az ausztriai munkavállalás.
Talán egy kicsit túl sokáig feszítették a húrt, és a végletekig elmentek, szerintem korábban is le lehetett volna zárni a tárgyalásokat a kormánnyal. Az egyik szemem sír, a másik nevet. A fizetésemelést tették az első helyre a másik hét követelés elé. A kórházakban nagyon kevés az orvos, és nem vagyok biztos abban, hogy csak a fizetésemelés javítani fog a helyzeten
– fogalmazott a nőgyógyász.
A komáromi orvos szerint a magánrendelőket is segíteni kellene, mert a kiadásaik folyamatosan nőnek, a nővéreknek fizetést kell adni, és a magasabb rezsit is ki kell fizetni valahogy. Utóbbiakat azonban ez a fizetésemelés nem érinti.
(Borítókép: Joe Raedle / Getty Images)