Uniós többletforrás ukrán fegyverkezésre, Magyarország elkülönített 187 millió eurót
További Külföld cikkek
- Meghalt egy török légitársaság pilótája az Egyesült Államok felett, kényszerleszállást hajtottak végre
- „Gyilkosok” és „diktátorok” közé sorolta Orbán Viktort az Egyesült Államok alelnöke
- Lövések dördültek el egy svédországi bevásárlóközpontban
- Kemény összecsapást hozott Orbán Viktor strasbourgi beszéde, de ki nyerte a csatát?
- Tampa polgármestere: aki a Milton hurrikán útjába kerül, az „meg fog halni”
A külgazdasági és külügyminiszter a tárca közleménye szerint ugyanakkor sajnálatát fejezte ki azért, mert a vitát szerinte a béketeremtés helyett továbbra is a büntetőintézkedések uralták, pedig már bebizonyosodott, hogy azok „kudarcot vallottak és elhibázott politikát jelentenek”.
A miniszter viszont jó hírként értékelte, hogy az újabb szankciós csomagot előkészítő tárgyalásokkor a kormány érvényt tudott szerezni a magyar érdeknek, emiatt nem lesznek olyan további intézkedések, amelyek az energiaszektort érintenék.
Emellett minden esetben sikerült kivételként meghatároztatni a nukleáris energiát a szolgáltatásnyújtási tilalmat illetően is.
Fontos volt számunkra, hogy az energiaellátás biztonságát semmilyen módon ne veszélyeztethesse a csomag, és ezt a dolgok jelenlegi állása szerint sikerült elérni
– értékelt Szijjártó Péter, aki arról is beszélt, hogy a vagyonbefagyasztással, valamint beutazási tilalommal sújtottak körét 141 magánszeméllyel és 47 szervezettel bővítik. A külügyminiszter elmondta, hogy a kormány több személy törlését is kérte ebből a jegyzékből.
Több pénz fegyverre
Ezt azzal indokolta a kabinet, hogy esetükben a lépés súlyos kockázatot jelentene a még nyitott kommunikációs csatornák ellehetetlenülését illetően, márpedig a háború lezárásához tárgyalásra van szükség, annak híján a békének még a reménye is feladásra kerül.
És aki feladja a béke iránti erőfeszítéseket, az a történelem rossz oldalára fog kerülni
– fogalmazott.
A miniszter ezt követően elmondta, hogy a tanács kétmilliárd euróval megnövelte az Európai Békekeret forrásait, a közösség így ennyivel nagyobb értékben finanszírozhatja, hogy a tagállamok fegyvereket adjanak Ukrajnának.
Szijjártó Péter kiemelte, hogy ebből a keretből olyan projekteket is finanszírozni kellene, amelyek segítenek a külső partnerek, például a nyugat-balkáni, észak-afrikai és közel-keleti országok stabilitásának és védelmi kapacitásainak megerősítésében, ezáltal pedig az Európát érő bevándorlási nyomás csökkentésében.
A miniszter arról is beszélt, hogy a kormány elkülönítette az Európai Unió Ukrajnának szánt 18 milliárd eurós támogatási programjából Magyarországra eső 187 millió eurót, és értesítette az ukrán külügyi tárcát, hogy készen állnak tárgyalni a kétoldalú megállapodásról.
(Borítókép: Szijjártó Péter / Facebook)