Ennyien még nem tüntettek az új izraeli kormány ellen
További Külföld cikkek
- Nácinak nevezte saját magát Donald Trump jelöltje
- A helyi seriff agyonlőtt egy kerületi bírót Kentuckyban
- A kormány 1,3 milliárdért építtetett óvodát Horvátországban, ahova szinte nem is jár gyerek
- Megszületett a megállapodás az új francia kormány tagjairól
- Legalább öt nő megerőszakolásával vádolják Mohamed Al-Fayed brit dollármilliárdost
December végén felesküdött Izrael történelmének legvallásosabb és legkeményvonalasabb kormánya.
Az igazságszolgáltatás átalakítására irányuló tervek megkönnyítenék az izraeli parlament számára a legfelsőbb bíróság döntéseinek hatályon kívül helyezését. A tüntetők Benjamin Netanjahu miniszterelnök által javasolt változtatásokat demokrácia elleni támadásnak minősítették. A kormányfő jeruzsálemi rezidenciája előtt és az északi Haifa városában is gyülekeztek szombat estétől – írja a BBC.
A tüntetők egy csoportja összecsapott a rendőrökkel, miközben megpróbáltak elzárni egy főutat, az Ayalon autópályát Tel-Avivban.
🔴#Israel #TeAviv 100000 manifestants contre le gouvernement d’extrême droite de #Netanyahu
— Neruda57 🐝🕊️🔻 (@Neruda57) January 14, 2023
pic.twitter.com/u9D2ZY4V1h
„Netanjahu a szégyen kormányát vezeti”
A kritikusok szerint a reformok véget vetnének az igazságszolgáltatás függetlenségének, elősegítenék a korrupciót, csorbulnának a kisebbségi jogok és megfosztanák Izrael bírósági rendszerét a hitelességétől.
A transzparensek a Netanjahu vezette új koalíciót a szégyen kormányának nevezték. Az ellenzők között van az izraeli legfelsőbb bíróság főbírája, Esther Hayat és az ország főügyésze is.
Ezek voltak a legnagyobb tüntetések Netanjahu új koalíciós kormányának decemberi beiktatása óta.
Az ellenzéki pártok felszólították az izraelieket, hogy csatlakozzanak a megmozdulásokhoz a demokrácia megmentése érdekében és a tervezett igazságügyi reform elleni tiltakozásul.
A Jariv Levin igazságügyi miniszter által a hónap elején bejelentett tervek szerint a Knesszet (parlament) egyszerű többsége jogosult lenne a Legfelsőbb Bíróság döntéseinek eltörlésére. Ez lehetővé tenné a mindenkori kormány számára, hogy törvényeket fogadjon el anélkül, hogy attól kellene tartania, hogy azokat nem támogatják.
Ha a javaslat jogerőre emelkedik, megkönnyítheti a kormány számára, hogy a megszállt Ciszjordániában lévő zsidó telepek javára hozzanak törvényeket anélkül, hogy aggódni kellene a Legfelsőbb Bíróság miatt.