- Külföld
- háború
- ukrajna
- oroszország
- orosz-ukrán-konfliktus
- kárpátalja
- munkács
- kényszersorozás
- magyarellenes
Folyamatosak a magyarellenes inzultusok Kárpátalján, pattanásig feszült a helyzet

További Külföld cikkek
-
Összedőlt egy épület Katarban, halálos áldozat is van
- Hatszázötven darab legóból készíti el Monet híres festményét egy kínai művész
- Csaknem ezer földrengés rázta meg néhány nap alatt Új-Zéland északi szigetét
- Ebben az országban fogadták el a világ egyik legszigorúbb LMBTQ-ellenes törvényét
- Arisztokrata család tagja tervezett puccsot a német állam ellen, lövöldözés lett a vége
Dunda György, a Kárpáti Igaz Szó lapigazgatója is beszámolt a kárpátaljai magyar közösséget ért inzultusokról. „A Munkácsi kistérségben zászlókat és magyar feliratokat távolítanak el, oktatási és kulturális intézmények vezetőit bocsátják el. A turulvesztett munkácsi várban megtiltják Petőfi Sándor mellszobrának koszorúzását, az államnyelvi jogok biztossága iskoláinkat listázza a Beregszászi járásban. És ezek csupán az elmúlt hét történései. Amennyiben visszanyúlnánk egészen 2017 szeptemberéig, egy újságoldal is kevés lenne a méltánytalanságok felidézésére” – írta közösségi oldalán az újságíró.
A tapasztalatok szerint az ukrán nyelvű hírportálokon folyamatosan szidják a kisebbségeket. „A háborús stressz okozta felfokozott közhangulatban egy szikra is elég. A napnál is világosabb, nekik pont ez a céljuk” – jegyezte meg Dunda György.
Az ukrán hadsereg katonájaként harcoló Fegyir Sándor úgy látja, Magyarországon és Ukrajnában is orosz ügynökök terjesztenek álhíreket a kárpátaljai magyarokról, azzal a céllal, hogy egymás ellen fordítsák a kárpátaljai magyarokat és az ukránokat.
„A kárpátaljai magyarok Ukrajna tisztességes állampolgárai. Mindenki fegyvert fogott, mert nem akarjuk azt, hogy az orosz megszállók Kárpátalján a rokonainkat öljék” – szögezte le a katona.
Temetésen osztogattak katonai behívót az ukránok
A magyar hírportálok közül az Index számolt be elsőként a Kárpátalján zajló erőszakos kényszersorozásokról. Pályaudvarokról, benzinkutakról, piacokról, de a házakból is viszik el a férfiakat, a munkáltatókat pedig arra kötelezik, hogy adják át a behívókat. Előfordul, hogy az utcán állítanak meg valakit, másokat tömegközlekedési eszközökről szállítanak le a sorozást végző brigádok. Nemrég pedig egy elesett katona Lemberg megyei temetésén osztották a behívókat, írja a Maszol.
A lap forrása – aki az esetleges következmények miatt nem vállalta a nevét – megerősítette a kényszersorozásokról szóló híreket. „Némi túlzás van ezekben a hírekben, de a helyzet azért nem rózsás. Nem akar itt már senki menni katonának, se ukrán, se magyar” – nyilatkozta a kárpátaljai férfi.
Gyakoriak a razziák
„Ukrajnában minden katonaköteles állampolgár nemzetiségtől függetlenül »célszeméllyé« vált. Mivel hadiállapot van érvényben, ezért minden ukrajnai településen gyakori az ellenőrzés. Ilyenkor a polgári és katonai rendőrség, illetve a területvédelmi alakulatok képviselői által leigazolt katonaköteles férfiaknak behívókat nyújtanak át, és arra kötelezik őket, hogy a megjelölt határidőn belül jelentkezzenek a lakhelyükhöz közeli hadkiegészítő parancsnokságokon. Akik ellenállást fejtenek ki, azokat beszállítják a legközelebbi hadkiegészítő parancsnokságra” – nyilatkozta Dupka György történész, a Magyar Értelmiségiek Kárpátaljai Közösségének elnöke a Körkép felvidéki portálnak.
(Borítókép: Dunda György 2020. január 31-én. Fotó: Nemes János / MTI)