Tovább dagad a léggömbbotrány: Kína visszaköveteli a lelőtt roncsokat
További Külföld cikkek
-
A szlovák külügyminiszter nem mossa össze Orbán Viktort a szlovákiai magyarokkal
- Az Egyesült Államok létrehozza a „végzet légióját”?
- Washington: Most nem akarunk tűzszünetet Ukrajnában
- Kitört az első német–magyar tweet–chat-háború
- A bajor keresztények és a szélsőbal is kimaradhatna a Bundestagból az új választási törvény szerint
Február elején egy kínai gyártmányú, nagy méretű léggömböt észleltek Kanada, majd az Egyesült Államok egén, amely vélhetően légi felvételeket készíthetett stratégiai fontosságú létesítmények közelében. A Pentagon először úgy döntött, nem lövi le a léggömböt, mert félő, hogy ha lezuhan, komoly sérüléseket is okozhat. Joe Biden üdvözölte is a döntést, de néhány órával később az amerikai védelmi minisztérium megváltoztatta álláspontját, és mégis lelőtték a feltételezett kémléggömböt.
Kína visszaköveteli a lelőtt roncsokat
„Ez a léggömb nem az Egyesült Államok, hanem a Kínai Népköztársaság tulajdona. A kínai kormány továbbra is határozottan védelmezni fogja törvényes jogait és érdekeit” – jelentette ki Mao Ning pekingi külügyi szóvivő az MTI szerint.
Mao Ning ismételten felhívta a figyelmet arra, hogy a léggömb kizárólag polgári célokat szolgált, és nem jelentett fenyegetést az amerikai nemzetbiztonságra.
A léggömböt, amelyet Washington hírszerző légi eszköznek minősített, amerikai közlés szerint február 4-én lőtték le Dél-Karolina állam fölött.
Hszie Feng kínai külügyminiszter-helyettes a hét végén azt mondta, a légi jármű „teljesen véletlenül” jutott be az Egyesült Államok légterébe, és kiemelte, hogy „civil eszközről” volt szó. Emellett azt vetette Washington szemére, hogy akkor lőtték le a léggömböt, amikor az már elhagyta volna a légteret. A pekingi illetékes szerint
az Egyesült Államok ezzel súlyos csapást mért a felek közötti kapcsolatok stabilizálására és fejlesztésére irányuló erőfeszítésekre, amelyekről Hszi Csin-ping kínai elnök és amerikai kollégája, Joe Biden novemberi találkozóját követően döntöttek.
Az ügy miatt elhalasztotta pekingi látogatását Antony Blinken amerikai külügyminiszter.