Svédország nélkül is csatlakoznának a NATO-hoz a finnek
További Külföld cikkek
- Egy hét alatt másodszor tört ki a Laki-laki vulkán Indonéziában
- Újraindíthatják a keresést a rejtélyesen eltűnt repülőgép után
- Csaknem harmadával csökkent az erdőirtás a brazíliai Amazonas vidékén
- Negyven ember halt meg a Libanon elleni izraeli támadásokban
- Miért fontos ennyire a magyar kormánynak ez a szervezet?
A két északi ország csatlakozása nemcsak biztonságpolitikai kihívásokat, hanem előnyöket is hordoz: egyrészt így a sarkvidéki országokat tömörítő Északi-sarkvidéki Tanács nyolc tagállamából mindössze egy kivétellel mindegyik NATO-tagállam lehet – az egyetlen kivétel Oroszország –, miközben a térség geopolitikai szerepe évek óta egyre fontosabb.
Wagner Péter, a Külügyi és Külgazdasági Intézet vezető kutatója, a Károli Gáspár Református Egyetem oktatója szerint a Balti-tenger biztosításában a két ország haditengerészete és légiereje is segíthet, ahol a dán és a lengyel jelenlétet egészíthetik ki. Ugyanakkor szerinte a finnek és a svédek szerepe az Északi-sark tekintetében erősen korlátozott, mivel egyik országnak sincs az ottani viszonyokhoz optimalizálva a flottája.
Abban több szakértő is egyetért, hogy Oroszország – amely régóta fenyegetésként tekint a NATO-ra – az ukrajnai háború elindításával kapcsolatban stratégiai hibát követett el, hogy nem számolt a finnek és a svédek lehetséges NATO-csatlakozásával.
A finnek egyedül csatlakozhatnak?
Korábban mi is megírtuk, Recep Tayyip Erdogan török elnök pénteken Ankarában bejelentette, hogy Törökország hozzájárul Finnország NATO-csatlakozásához.
„Meg kellett volna tiltanunk Törökországnak a ratifikációt? Kissé őrülten hangzik” – jelentette ki a finn államfő, miután Ankara március 17-én úgy döntött, hogy egyelőre csak Helsinki csatlakozását ratifikálja.
Nagyon nehéz helyzetet teremtett volna, ha nemet mondunk Ankarának
– tette hozzá Niinistö, aki pénteken Recep Tayyip Erdogan török elnökkel tárgyalt.
A finn elnök felidézte: ismételten hangsúlyozták, hogy amennyiben rajtuk múlik, Svédországgal „kéz a kézben” akarnak az észak-atlanti szövetséghez csatlakozni.
A finn NATO-tagság ratifikálása azonban Törökország és Magyarország kezében van
– tette hozzá.
Niinistö a svéd SVT televíziónak adott nyilatkozatában úgy vélekedett, Finnország korábbi csatlakozása nem rontja Svédország biztonsági helyzetét, mindemellett reményét fejezte ki, hogy nem fog soká tartani, míg Svédország is követheti Finnországot a NATO-ba – írja az MTI.
Korábban Kocsis Máté már közölte, hogy a Fidesz-frakció támogatja Finnország NATO-csatlakozását, erről március 27-én lesz parlamenti szavazás, Svédországról viszont nem döntöttek.
(Borítókép: Sauli Niinistö finn államfő (k) katonákkal találkozik a finn hadsereg Kontio 22 fedőnevű éves hadgyakorlatán az észak-karéliai Nurmes térségében 2022. november 29-én. Fotó: Tomi Hanninen / MTI / EPA / COMPIC)