Katasztrofális fizetésképtelenség fenyegeti az Egyesült Államokat, de Joe Biden optimista
További Külföld cikkek
- Orosz légideszantosok támadtak az ukrán ejtőernyősökre, videón az összecsapás
- Hat év börtönbüntetés kiszabását kérte az ügyészség Matteo Salvinire
- Robert De Niro: Ha Trumpot megválasztják, soha többet nem mond le a hatalomról
- Donald Trump tömeges deportálással fenyegette meg a „macskaevőket”
- Irán sikeresen lőtte fel második műholdját, a Nyugat tovább aggódhat
Joe Biden amerikai elnök szerint pénteken késő este azt mondta. „nagyon közelinek” tűnt a kormány adósságplafon-válság megoldására irányuló megállapodása. Az elnök beszámolt arról, hogy a – Janet Yellen pénzügyminiszter szerint – „katasztrofális” következményekkel járó fizetésképtelenség határideje június 5-re tolódott ki, és úgy tűnt, hogy a Fehér Ház és a republikánusok közötti tárgyalások egy újabb hétig elhúzódnak − írja az Associated Press.
Joe Biden péntek esti felszólalásában bizakodóan nyilatkozott. Úgy fogalmazott:
a megállapodás nagyon közel van, és optimista vagyok.
Janet Yellen mindeközben figyelmeztetett arra, hogy ha az új, június 5-i határidőig nem lépnek, az „súlyos nehézségeket okozna az amerikai családoknak, ártana globális vezető pozíciónknak, és kérdéseket vetne fel nemzetbiztonsági érdekeink megvédésére való képességünkkel kapcsolatban”.
A republikánusok – akikkel a Fehér Ház tárgyal az adósságplafonról – korábban azt mondták: „Tárgyalások folynak. Remélem, ma estére megtudjuk, hogy sikerül-e megegyeznünk”. Az egyezség azonban nem jött létre, mire Kevin McCarthy republikánus házelnök pénteken késő este elhagyta a Capitoliumot.
Lehet, hogy nem tudnak nyugdíjakat fizetni
Az amerikaiak mellett külföldön is figyelik a tárgyalásokat, amelyek káoszba sodorhatják az amerikai gazdaságot, és megingathatják a bizalmat az ország vezetésében. Az AP szerint az aggódó amerikai nyugdíjasok máris készenléti terveket készítenek arra az esetre, ha az állam nem tudna fizetni, mivel a következő társadalombiztosítási kifizetések a jövő héten esedékesek. Pénteken McCarthy azt mondta, hogy a republikánus tárgyalók és a Fehér Ház „válságos" helyzetbe kerültek, és igyekeznek megállapodni.
Bármilyen megállapodás politikai kompromisszumot fog jelenteni, és mind a demokraták, mind a republikánusok támogatását élveznie kell ahhoz, hogy a megosztott kongresszus elfogadja. Ha nem sikerülne felemelni a jelenleg 31 billió dolláros hitelfelvételi korlátot, hogy a számlákat ki lehessen fizetni, az sokkhatást váltana ki az amerikai és a globális gazdaságban.
A kongresszusban a kemény jobboldali, Trumppal szövetséges republikánusok közül azonban sokan már régóta szkeptikusak a pénzügyminisztérium előrejelzéseivel kapcsolatban, és sürgetik McCarthyt, hogy tartson ki. Miközben a megállapodás körvonalai formát öltöttek a 2024-es kiadáscsökkentés és a 2025-ös kiadásnövekedés 1%-os felső határának előírása tekintetében, a két fél továbbra is elakadt különböző rendelkezésekkel kapcsolatban.