Bevonult a börtönbe Elizabeth Holmes, a Theranos-átverés kiötlője
További Külföld cikkek
- Gyerekek és nők is vannak a reggeli izraeli légicsapás áldozatai között
- Öngyilkos akart lenni a postai dolgozó, akit tévesen ítéltek el lopás miatt
- Rupert Murdoch a legidősebb gyerekére bízta volna befolyásos hagyatékát
- Továbbra is rengetegen kérik az eutanáziát Kanadában
- Három magyar konzul is jelen lesz a PAOK-FTC-futballmeccs helyszínén
A Theranos startup 39 éves alapítóját tavaly novemberben ítélték 11 év és három hónap börtönre háromrendbeli befektetői csalás és egy rendbeli összeesküvés vádjával.
A fellebbviteli bíróság korábban elutasította Holmes kérelmét arra, hogy fellebbezése elbírálásáig ne kelljen rácsok mögé vonulnia. A törvényszék nem tartja valószínűnek, hogy további eljárásra kerülhet sor.
Elizabeth Holmes a Theranos vérvizsgálattal foglalkozó egészségügyi vállalkozás alapítójaként öt éven keresztül – 2010 és 2015 között – tévesztette meg befektetőit.
Elhitette velük, hogy forradalmi találmányának köszönhetően mindössze pár csepp vér elegendő egy teljes vérkép összeállításához és különböző súlyos betegségek – mint a rák vagy a cukorbetegség – kimutatásához.
Az egykor kilencmilliárd dollárosra becsült cég számos elismerést hozott Holmesnak, akit egyebek között Barack Obama akkori amerikai elnök is kitüntetett, és a Forbes 2014-ben a világ legfiatalabb női self-made milliárdosának nevezte.
A vállalat igazgatóságában ismert politikusok is szerepet vállaltak, köztük egykori amerikai külügyminiszterek, mint Henry Kissinger és George Schultz, valamint James Mattis korábbi védelmi miniszter.
A The Wall Street Journal című lap 2015-ben indított cikksorozatot, amelyben azt állította, hogy a cég készülékei hibásak és pontatlanok. A vállalat a botrány kitörése után gyorsan csődbe ment, majd 2018 szeptemberében hivatalosan megszűnt, Holmes ellen pedig – a Theranos korábbi operatív főigazgatójával, Ramesh „Sunny” Balwanival együtt – még abban az évben vádat emeltek.
Csalás és ámítás
A vizsgálat során kiderült, hogy a cég által kínált technológia nem működik. Az ügyészek elmondása szerint a nő hamisan állította be a Theranos technológiáját és pénzügyeit, és azt állította, hogy a miniatürizált vérvizsgáló gépe képes tesztek egész sorát lefuttatni néhány csepp vérből. Eközben a vállalat – titokban – más cégek hagyományos gépeire támaszkodott a vizsgálatok lefuttatásához.
Holmes saját védelmében úgy tanúskodott, akkoriban úgy gondolta, hogy a kijelentései pontosak voltak. Könnyes szemekkel kért bocsánatot a befektetőktől és a betegektől is. Azokban a vádpontokban, melyek szerint becsapta a Theranos a tesztekért fizető betegeket, felmentették.
2022-ben Holmest és Balwanit is bűnösnek találták a befektetők megkárosítása vádjában.
Eredetileg Holmesnak – aki az eljárás ideje alatt két gyermeket is szült – a büntetése letöltését április végén kellett volna megkezdenie, amit kérelme benyújtása miatt elhalasztottak. Kedden Edward Davila illetékes bíró úgy határozott, hogy a két elítéltnek 452 millió dollárt (154 milliárd forintot) kell törlesztenie a befektetőknek. Balwani egyébként már megkezdte 12 év és 11 hónapban megállapított börtönbüntetése letöltését.
Elizabeth Holmes kedden bevonult egy Texas állambeli, nők számára fenntartott alacsony biztonsági fokozatú börtönbe.
A Theranos vezetőjének történetét 2022-ben egy sorozat is feldolgozta A kibukott címmel, melyben Elizabeth Holmest Amanda Seyfried alakította.
(Borítókép: Elisabeth Holmes 2023. március 17-én. Fotó: Philip Pacheco / Getty Images)