- Külföld
- benjamin netanjahu
- joe biden
- terror izraelben
- kettős állam
- izrael
- izrael palesztin konfliktus
Az izraeli miniszterelnök közölte: nem megy bele Palesztina létrehozásába
További Külföld cikkek
- Amerika kijátszhatja egymás ellen a két legnagyobb ellenségét
- Ezeréves hagyomány szakad meg: bezárják a legrégebbi londoni hal- és húspiacot
- Hiába a tűzszüneti megállapodás, nem nyugszanak a fegyverek Libanonban
- A Hamász videót tett közzé egy amerikai–izraeli túszról, aki Donald Trumpnak könyörög segítségért
- Néhány másodperc alatt két földrengés is volt Horvátországban
Az amerikai kormányzat korábban azt javasolta Izraelnek: a háború után keltsék életre az úgynevezett kettős állami megoldást, ami azt jelentené, hogy Izrael mellett külön államként Palesztina is létrejönne, de mindkettőnek megmaradna szuverenitása.
Benjamin Netanjahu ezt a felvetést most egy sajtótájékoztatón visszautasította. Az izraeli kormányfő közölte, hogy
a háború végeztével minden, a Jordántól nyugatra fekvő földet Izraelhez csatol, beleértve ebbe bármilyen palesztin állam területét is.
„Ez egy elengedhetetlen feltétel, és ellentétben áll a [palesztin] szuverenitás elképzelésével. Mit lehet tenni? Elmondtam ezt az igazságot amerikai barátainknak, és megállítottam azt a kísérletet is, hogy olyan valóságot kényszerítsenek ránk, amely ártana Izrael nemzetbiztonságának" – mondta.
Az október 7-i támadások óta – amelyek Izrael történetének legsúlyosabb csapásai voltak, amikor a Hamász fegyveresei mintegy 1300 izraelit öltek meg és mintegy 240 állampolgárukat ejtették túszul – az Egyesült Államok támogatja az ország önvédelemhez való jogát. De ahogy a halálos áldozatok száma növekedésnek indult Gázában is, a nyugati kormányok önmérsékletre szólították fel Izraelt.
A BBC emlékeztetett arra, hogy a Fehér Ház többször is megpróbálta befolyásolni Izrael katonai politikáját október óta:
- az általános légicsapások helyett több precíziós irányítású fegyvert bevetését sürgette;
- lebeszélte a szárazföldi offenzíváról;
- és kettős állami megoldást sürgetett, amelyben a Palesztin Hatóságnak szerepet kellene kapnia a konfliktus utáni Gázában.
„Olyan kormányzást akarunk Gázában, amely reprezentálja a palesztin nép törekvéseit, hogy szavazati joguk és beleszólásuk legyen abba, hogy ez hogyan nézzen ki, és ne fordulhasson elő több megszállás az országban” – fogalmazott John Kirby, az Amerikai Nemzetbiztonsági Tanács szóvivője.
A BBC mindezzel kapcsolatban megjegyezte: Netanjahu eddig sem rejtette véka alá, hogy nem támogatja Palesztina létrehozását, de ennyire nyíltan még nem utasította vissza Washington diplomáciai nyomását ezzel kapcsolatban. Mindez azt jelezheti, hogy mélyül a szakadék Izrael és az Egyesült Államok közt.