Magyarországnak is aggódnia kell? – kiderült, mire készül Donald Trump, ha újraválasztják
További Külföld cikkek
-
A keleti nő a kliséken túl – gondolatok egy algériai fotókiállítás kapcsán
- Ismét kigyulladt egy kézipoggyász egy utasokkal teli repülőgép fedélzetén
- Az abszolút monarchia, ahol az uralkodó tényleg népének javát akarja
- Összeültek a katonai vezetők, az ukrajnai békefenntartókról egyeztettek az Egyesült Királyságban
- „Minden arra mutat, hogy Trump és Putyin leülnek Kínával, és eldöntik a világ sorsát”
A The Telegraph értesülései szerint Donald Trump a megválasztása esetén a GDP 3 százalékára emelné a NATO-tagállamok védelmi kiadásait. A volt elnök szerint a tagállamokat arra kellene kérni, hogy az Oroszország és Kína által jelentett fenyegetések fényében még nagyobb mértékben járuljanak hozzá a szövetség kollektív védelméhez.
Trump úgy véli, az elszámolási szabályokat úgy kellene megváltoztatni, hogy az Ukrajnának nyújtott katonai támogatásra fordított kiadásokat ne számítsák bele a védelmi kiadásokba. Ez azt jelentené, hogy számos tagállam még a 2 százalékos költést sem érné el.
Egy Trumphoz közel álló forrás szerint Trump már jó ideje fontolgatja, hogy a kiadások emelése mellett fog érvelni, és a lengyel elnökkel, Andrzej Dudaval való találkozása meg is győzte erről.
Trump és Duda találkozója állítólag kulcsfontosságú volt abban is, hogy ne ellenezze a Kijevnek szánt és régóta halogatott 60 milliárd dolláros segélycsomagot. A megválasztásáért küzdő republikánus politikus korábban már többször azzal fenyegette a tagállamokat, hogy megvonja az Egyesült Államok támogatását a szövetségesektől, ha nem növelik védelmi kiadásaikat.
Magyarország már most jól áll
A tavalyi évben a 32 tagállam közül csak 11 érte el a 2 százalékos célt. Nagy-Britannia és az Egyesült Államok mellett GDP-arányosan
- Lengyelország,
- Görögország,
- Észtország,
- Litvánia,
- Finnország,
- Lettország,
- Magyarország,
- Szlovákia és
- Dánia költötte a legtöbbet.
A legkisebb védelmi költségvetéssel rendelkező Luxemburg mindössze 1 százalékot, míg Belgium és Spanyolország csupán 1,2 százalékot költött.
Magyarország tavaly picivel meghaladta a 2 százalékos költést.
A háromszázalékos szintet csak Lengyelország, az Egyesült Államok és Görögország érte el. A lengyel elnök az Oroszországgal való közvetlen konfrontáció lehetőségével érvelt a költségek növelése mellett.
Már zajlanak a tárgyalások
Timo Pesonen, az Európai Unió egyik magas rangú védelmi tisztviselője azt mondta, hogy a zárt ajtók mögött néhány tagállam már tárgyalásokat folytat a 3 százalékos célról. Az Egyesült Királyság 2023-ban a GDP 2,28 százalékát költötte védelemre, és a 2024–25-ös költségvetési évben 2,32 százalékra tervezi növelni a kiadásait.
Rishi Sunak miniszterelnök bejelentette, hogy Nagy-Britannia kiadásai az évtized végére a GDP 2,5 százalékára nőnek, ami összességében 75 milliárd fontos növekedést jelent. A brit Munkáspárt választási győzelme esetén nem váltaná be Sunak ígéretét.