Hirtelen visszamondta a német külügyminiszterrel való találkozóját Szijjártó Péter

2024.07.06. 10:36
Magyarország az utolsó pillanatban mondta le a német külügyminiszterrel való találkozóját. A németek szerint az ok Orbán Viktor önjelölt „békemissziója”. A Külgazdasági és Külügyminisztérium azonban közölte: kizárólag technikai és nem politikai okok állnak az út elhalasztásának hátterében.

Nem valósul meg Annalena Baerbock német külügyminiszter hétfőre tervezett budapesti útja. A magyar fél röviddel az esemény előtt mondta azt le Szijjártó Péter külügyminiszter. Ezt a magyar külügyminisztériumra hivatkozva írta meg a Der Spiegel.

Meglepetésünkre a magyar fél péntek este rövid határidővel lemondta Szijjártó Péter külügyminiszter és Baerbock külügyminiszter eredetileg hétfőre tervezett budapesti találkozóját. Az utazást egy későbbi időpontra ütemezzük át. A két külügyminiszter közötti komoly és őszinte személyes beszélgetés fontos lett volna Orbán Viktor miniszterelnök meglepetésszerű és egyeztetés nélkül történt moszkvai útja miatt. Sajnáljuk a történteket

− közölte a német külügyminisztérium.

Időközben reagált a Külgazdasági és Külügyminisztérium is.

A miniszter naptárjában történt – előre nem látott – változás miatt kérte a KKM, hogy a látogatásra egy későbbi – remélhetőleg közeli – időpontban kerüljön sor. Tehát kizárólag technikai és nem politikai ok áll a háttérben. A KKM reméli, hogy az új időpontról szóló egyeztetések minél előbb sikerrel zárulnak

– áll a minisztérium szombati, szerkesztőségünkbe eljuttatott közleményében. 

Hétfő óta Magyarország tölti be az EU Tanácsának soros elnökségét, és azóta Orbán Viktor miniszterelnök önjelölt békeküldetést teljesít − írja a lap. Először Ukrajnába utazott, majd látogatást tett Vlagyimir Putyin orosz elnöknél, ami felháborodást váltott ki a nyugati partnerek körében. Olaf Scholz német kancellár például világossá tette, hogy Orbán Viktor nem a 26 másik EU-tagállam nevében beszélt Moszkvában.

Az EU álláspontja egyértelmű: elítéljük az orosz agressziót

− fogalmazott. 

A bírálatok ellenére Putyin és Orbán Viktor találkozójukon hangsúlyozták a Tanács elnökségének hivatalos funkcióját. Putyin a közös sajtótájékoztatón elmondta, hogy Orbánt az egész EU képviselőjének tekintette látogatásakor. „Feltételezem, hogy ezúttal nemcsak mint régi partner, hanem mint az Európai Unió Tanácsának elnökeként is jött” − mondta. Orbán Viktor ismét hangsúlyozta, hogy Magyarország „békemissziónak” tekinti féléves uniós tanácsi elnökségét. Európa immár több mint két éve az ukrajnai háború árnyékában él. „Európának békére van szüksége” − mondta Orbán. A háború befejezéséhez még sok lépésre van szükség, „de az első lépést megtettük a párbeszéd helyreállításához” − mondta Orbán.

A miniszterelnök viszonylagos oroszbarátsága és Ukrajna-kritikus álláspontja miatt az utóbbi időben egyre távolabb került a többi uniós országtól. Az összes uniós kormányfő közül a jobboldali konzervatív Orbán áll a legközelebb Putyinhoz, ugyanakkor kritikusan viszonyul az Ukrajnának nyújtott nyugati katonai segítséghez. Személyes találkozóra 2022 óta nem került sor Moszkvában az EU vezető politikusai és Putyin között, bár telefonbeszélgetések több esetben történtek.