Szijjártó Péter: Magyarország továbbra is a Lukoiltól kapja a kőolajat
További Külföld cikkek
- Őrizetbe vették Marosvásárhely polgármesterét
- Működhet-e Trumpék béketerve Ukrajnában?
- Orbán Viktornak is nekirontott az európai diplomácia új vezetője
- A rendőrök őrizetbe vettek egy férfit az egészségbiztosító-vezér meggyilkolásával kapcsolatban
- Elképesztő luxus várja Moszkvában a bukott szíriai elnököt
Élőben jelentkezett be Szijjártó Péter Brüsszelből, ahol az Európai Unió külügyminiszterei tanácskoztak. A külügyminiszter első körben a magyarországi energiaellátás helyzetéről beszélt. Elmondta, hogy Magyarország és Szlovákia is Ukrajnán keresztül kap kőolajat, hiszen nincsen más, alternatív útvonal.
Ennek függvényében Magyarország és Szlovákia felmentést kapott az EU-s olajszállítási szankciók alól, azaz a két ország továbbra is ezen az útvonalon kapja a kőolajat.
A megállapodás előzménye, hogy Ukrajna részleges tilalmat rendelt el a területén áthaladó orosz olajra. Kijev a múlt hónapban szankciókkal akadályozta meg a legnagyobb moszkvai olajipari magáncég, a Lukoil által Közép-Európába értékesített kőolaj vezetékeken keresztül történő szállítását. Ezzel részben semmissé vált az európai uniós szankciók alóli mentessége, amelyet azért hoztak létre, hogy az Oroszországtól függő országoknak több időt adjanak a szállítások leállítására – írta meg a Politico.
A miniszter szerint Ukrajna célja, hogy több mint két évvel az ország teljes körű lerohanása után megfojtsa a Kreml háborús kasszájának egyik legfontosabb bevételi forrását. A lépés azonban ellátási hiánytól való félelmet kelthet Budapesten, amely olajimportjának 70 százalékát Oroszországtól – és ennek felét a Lukoiltól – kapja.
Szijjártó Péter elmondta, hogy a Lukoil évente 2 millió tonna kőolajat szállít Magyarországra, amely az országba érkező kőolajimport egyharmada.
Ez elfogadhatatlan lépés Ukrajna részéről, amely az EU tagja akar lenni, és egyetlen döntéssel két EU-s ország kőolajellátását sodorja veszélybe
– mondta a tárcavezető, hozzátéve, hogy átmeneti megoldásokkal sikerült stabilizálni a helyzetet, azonban kiemelte, hogy a Lukoil szállításai nélkül nem lehet fenntartani a kőolaj ellátásának biztonságát
Tegnap telefonon beszéltem az ukrán külügyminiszterrel is, aki azt mondta, hogy átengednek mindenfajta szállítmányt Ukrajnán keresztül – azonban ez az állítása nem igaz
– mondta Szijjártó Péter. „Ez a lépés sérti az EU és Ukrajna közötti társulási megállapodás egyik pontját, amely szerint Ukrajna nem szakíthatja meg az energiaszállítást az európai tagországok irányába” – tette hozzá. Megjegyezte azt is, hogy ilyen esetben a kárvallott tagország azonnal konzultációs eljárást indíthat, amelynek során az Európai Bizottság köteles képviselni az EU-s tagországokat.
A mai napon Szlovákiával közösen kezdeményeztük ezt, a választott bíróság konzultációs eljárását – mivel sürgős ügyről van szó, hiszen az energiaellátás egy akut kérdés, ezért az EU-nak 3 napja van lefolytatni a konzultációs eljárást
– mondta Magyarország külügyminisztere, aki hozzátette: dolgoznak különböző megoldásokon, hogy amennyiben nem sikerül dűlőre jutni Ukrajnával, akkor is biztosítani tudják a kőolajellátást, mindezt a Mollal közösen.
Szijjártó Péter szerint ez barátságtalan lépés volt Ukrajnától, hiszen Magyarország felől 42 százalékra nőtt Ukrajna villamosenergia-importjának részesedése, valamint kiemelte azt is, hogy hazánk mellett Szlovákia és Lengyelország segített Ukrajnának.
Tisztelettel felszólítjuk Ukrajnát, hogy ne lehetetlenítse el a Lukoil Magyarországra és Szlovákiára történő kőolajszállítását
– emelte ki a tárcavezető.
Hangsúlyozta azt is, hogy az EU elmúlt két és fél éves stratégiája Ukrajnával szemben súlyosan megbukott, a külügyminiszter szerint „kudarcot vallott”.
„Nem az orosz gazdaságnak, hanem az EU gazdaságának tett rosszat Ukrajna” – mondta.
Szijjártó Péter kitért arra is, hogy „senki nem tudott egy olyan mondatot sem idézni, amely Orbán Viktor nevében hangzott el, és úgy szólt volna, hogy az »EU nevében«”.