Az állásába került az orosz–amerikai fogolycsere

2024-08-02T130934Z 1223053368 RC2G79AQHC2W RTRMADP 3 RUSSIA-USA-
2024.08.09. 09:37
Azonnali hatállyal menesztették a Bloomberg hírügynökség egyik tudósítóját. Az indoklás szerint „túl korán” jelent meg cikke az Oroszország és az Egyesült Államok közötti, történelminek minősített fogolycseréről, és ezzel az amerikaiak biztonságát veszélyeztette. Az összefoglalót megjelenés előtt több felettes szerkesztője hagyta jóvá.

A portál főszerkesztője körlevélben tájékoztatta a szerkesztőséget, hogy több munkatárs ellen fegyelmi eljárás indult, bár a számot nem részletezte, és azt sem, milyen büntetést kaptak vagy milyen következményre számíthatnak.

Egy riporter, maga a szerző, egészen biztosan a korai megjelenés áldozata: azonnali felmondást kapott. A történetben csupán az a visszás, hogy nem ő döntött a kétségtelenül bombasztikus hír megjelenéséről.

Sok hónapos előkészület után került sor a – nem túlzás azt állítani, hogy tömeges – fogolycserére, amelynek két főszereplője az állítólagos kémkedésért 16 évre ítélt Evan Gershkovich, a The Wall Street Journal oroszországi tudósítója, illetve a Berlinben elítélt Vagyim Kraszikov, az orosz állambiztonság, az FSZB bérgyilkosa, aki Vlagyimir Putyin egyik korábbi, személyes testőre volt.

A fogolycsere nem volt meglepetés. már Hetekkel-hónapokkal korábban cikkezett róla a nemzetközi sajtó.

A kérdéses csak az volt, mikor és hogyan hozzák tető alá, illetve kik lesznek az alku révén megmenekülő elítéltek. Még az is felmerült, hogy szabadlábra helyezik a Belaruszban halálra ítélt német ápolót is, akinek Aljakszandr Lukasenka elnök egy vélhetően megrendezett vallomása után megkegyelmezett.

Rico Krieger nem szabadult, huszonnégyen azonban mindkét oldalról hazatérhettek.

Mások jegelték a híreket

Idő előtt tettünk közzé egy történetet Evan Gershkovich és a többi fogoly szabadon bocsátásáról, ami „veszélyeztethette volna a cserét” – írta a Bloomberg News főszerkesztője beosztottjainak. Ezzel egyértelműen „megsértettük azokat a szerkesztői normákat”, amelyekkel világszerte kivívtuk a hitelesség elismerését – idézte a The Guardian John Micklethwaitet, aki elismerte, hogy ezzel „szerencsére” nem befolyásolták a fogolycsere kimenetelét.

A tudósítás akkor jelent meg a portálon Evan Gershkovich és a többi amerikai szabadulásáról, amikor az őket szállító, Moszkvából indult gép még a levegőben volt – útban Ankara felé.

Karrierem egyik legnagyobb megtiszteltetése, hogy hozzájárulhattam ennek a hírnek a megjelenéséhez. Szeretem a munkámat és a kollégáimat

– ezt írta nem sokkal később a Bloomberg egyik szerkesztője az X-en. Röviddel ezek után a poszt nyomtalanul eltűnt a közösségi portálról.

A Bloomberg felületén megjelent tudósítás azonban mérhetetlen felháborodást váltott ki más szerkesztőségekben – köztük az érintett The Wall Street Journalben – amelyek tartották magukat az embargóhoz.

A tudósításokat szerkesztők szűrik

Bocsánatot kértem a cserében szabaduló túszoktól – ezt állította a Bloomberg főszerkesztője, aki vélhetően Evan Gershkovichra, Paul Whelan volt tengerészgyalogosra és Alsu Kurmasheva újságíróra utalt. Néhány címzett azonban napokkal később sem kapta meg a bocsánatkérést.

Az Egyesült Államok tizenhat amerikai, német és orosz állampolgárt cserélt el nyolc oroszért – akik között több kém és egy német őrizetben lévő, elítélt bérgyilkos, Vagyim Kraszikov volt.

Felülvizsgáljuk szerkesztési politikánkat – ígérte Micklethwait, aki arról is beszámolt, hogy több fegyelmi eljárást indítottak az érintettek ellen.

Hasonló esetre nemigen volt példa a sajtóban.

Jennifer Jacobs, a Bloomberg fehér házi tudósítója már nem tagja a szerkesztőségnek – ezt derítette ki a Washington Post. Amikor megkíséreltek vele e-mailben kapcsolatba lépni, az automatikus válasz arra utalt, hogy helyette keressenek egy másik Bloomberg-tudósítót.

Nem szegtem meg az embargó szabályait, és szorosan együttműködtem a szerkesztőkkel – ezt állította a kirúgott Jacobs egy újabb, még mindig elérhető posztjában. Menesztése ellenére örül a foglyok szabadulásának.

Felhívta a figyelmet arra, hogy nem a tudósítók döntik el a publikálás időpontját és címét. „Ezért léteznek fékek és ellensúlyok a szerkesztési folyamatokban” – írta a kirúgott Jennifer Jacobs.

(Borítókép: Az oroszországi fogságból szabadult amerikai újságírót, Evan Gershkovichot átöleli édesanyja 2024. augusztus 1-jén. Fotó: Nathan Howard / Reuters)