Az állásába került az orosz–amerikai fogolycsere
További Külföld cikkek
- Budapesten gyárthatták a Hezbollah-harcosok oldalán felrobbant csipogókat
- Dráma a felhők felett, visszafordult a British Airways szerdai budapesti járata
- Ismeretlen anyagokat tartalmazó leveleket postáztak több amerikai képviselőnek is
- „Én ebbe be nem szállok” – vallott az elsüllyedt Titan kis-tengeralattjáró egyik mérnöke
- Ferenc pápa mégsem celebrál misét a Notre Dame-ban, a hívek szerint elfordult Franciaországtól
A portál főszerkesztője körlevélben tájékoztatta a szerkesztőséget, hogy több munkatárs ellen fegyelmi eljárás indult, bár a számot nem részletezte, és azt sem, milyen büntetést kaptak vagy milyen következményre számíthatnak.
Egy riporter, maga a szerző, egészen biztosan a korai megjelenés áldozata: azonnali felmondást kapott. A történetben csupán az a visszás, hogy nem ő döntött a kétségtelenül bombasztikus hír megjelenéséről.
Sok hónapos előkészület után került sor a – nem túlzás azt állítani, hogy tömeges – fogolycserére, amelynek két főszereplője az állítólagos kémkedésért 16 évre ítélt Evan Gershkovich, a The Wall Street Journal oroszországi tudósítója, illetve a Berlinben elítélt Vagyim Kraszikov, az orosz állambiztonság, az FSZB bérgyilkosa, aki Vlagyimir Putyin egyik korábbi, személyes testőre volt.
A fogolycsere nem volt meglepetés. már Hetekkel-hónapokkal korábban cikkezett róla a nemzetközi sajtó.
A kérdéses csak az volt, mikor és hogyan hozzák tető alá, illetve kik lesznek az alku révén megmenekülő elítéltek. Még az is felmerült, hogy szabadlábra helyezik a Belaruszban halálra ítélt német ápolót is, akinek Aljakszandr Lukasenka elnök egy vélhetően megrendezett vallomása után megkegyelmezett.
Rico Krieger nem szabadult, huszonnégyen azonban mindkét oldalról hazatérhettek.
Mások jegelték a híreket
Idő előtt tettünk közzé egy történetet Evan Gershkovich és a többi fogoly szabadon bocsátásáról, ami „veszélyeztethette volna a cserét” – írta a Bloomberg News főszerkesztője beosztottjainak. Ezzel egyértelműen „megsértettük azokat a szerkesztői normákat”, amelyekkel világszerte kivívtuk a hitelesség elismerését – idézte a The Guardian John Micklethwaitet, aki elismerte, hogy ezzel „szerencsére” nem befolyásolták a fogolycsere kimenetelét.
A tudósítás akkor jelent meg a portálon Evan Gershkovich és a többi amerikai szabadulásáról, amikor az őket szállító, Moszkvából indult gép még a levegőben volt – útban Ankara felé.
Karrierem egyik legnagyobb megtiszteltetése, hogy hozzájárulhattam ennek a hírnek a megjelenéséhez. Szeretem a munkámat és a kollégáimat
– ezt írta nem sokkal később a Bloomberg egyik szerkesztője az X-en. Röviddel ezek után a poszt nyomtalanul eltűnt a közösségi portálról.
A Bloomberg felületén megjelent tudósítás azonban mérhetetlen felháborodást váltott ki más szerkesztőségekben – köztük az érintett The Wall Street Journalben – amelyek tartották magukat az embargóhoz.
A tudósításokat szerkesztők szűrik
Bocsánatot kértem a cserében szabaduló túszoktól – ezt állította a Bloomberg főszerkesztője, aki vélhetően Evan Gershkovichra, Paul Whelan volt tengerészgyalogosra és Alsu Kurmasheva újságíróra utalt. Néhány címzett azonban napokkal később sem kapta meg a bocsánatkérést.
Az Egyesült Államok tizenhat amerikai, német és orosz állampolgárt cserélt el nyolc oroszért – akik között több kém és egy német őrizetben lévő, elítélt bérgyilkos, Vagyim Kraszikov volt.
Felülvizsgáljuk szerkesztési politikánkat – ígérte Micklethwait, aki arról is beszámolt, hogy több fegyelmi eljárást indítottak az érintettek ellen.
Hasonló esetre nemigen volt példa a sajtóban.
Jennifer Jacobs, a Bloomberg fehér házi tudósítója már nem tagja a szerkesztőségnek – ezt derítette ki a Washington Post. Amikor megkíséreltek vele e-mailben kapcsolatba lépni, az automatikus válasz arra utalt, hogy helyette keressenek egy másik Bloomberg-tudósítót.
— Jennifer Jacobs (@JenniferJJacobs) August 5, 2024
Nem szegtem meg az embargó szabályait, és szorosan együttműködtem a szerkesztőkkel – ezt állította a kirúgott Jacobs egy újabb, még mindig elérhető posztjában. Menesztése ellenére örül a foglyok szabadulásának.
Felhívta a figyelmet arra, hogy nem a tudósítók döntik el a publikálás időpontját és címét. „Ezért léteznek fékek és ellensúlyok a szerkesztési folyamatokban” – írta a kirúgott Jennifer Jacobs.
(Borítókép: Az oroszországi fogságból szabadult amerikai újságírót, Evan Gershkovichot átöleli édesanyja 2024. augusztus 1-jén. Fotó: Nathan Howard / Reuters)