Az adókedvezmények belengetett eltörlésétől tartva költöznek külföldre a brit szupergazdagok
További Külföld cikkek
- Svájc egyhetes programsorozattal jelentkezik Kecskeméten
- Özönvízszerű esőzések sújtják Marokkót, halálos áldozatokat is követelt a vihar
- Ukrajna új titkos fegyvere fordulópont lehet a háborúban
- Izrael miatt borulhat a skót függetlenség
- Kocsikulcsokat koboztak el egy bezárással fenyegetett Audi-gyár dolgozói
A jelenségre a pénzügyi tanácsadók figyeltek fel elsőként. Egyikük elmondta: öt ügyfele máris elköltözött az országból, tíz pedig tervbe vette. Ha a pénzügyminiszter – Nagy-Britanniában kancellárnak hívják – a korábbi ígéretekkel összhangban ősszel tényleg megemeli a tőkenyereség-adót, a The Telegraph által idézett David Lesperance szerint „nagyon megnövekszik” azoknak a száma, akik elköltöznek az Egyesült Királyságból.
A tehetősek számára a brexitnél is komolyabb kockázatot jelent egy baloldali kormány – ez már 2019-ben is bebizonyosodott.
„Perceken belül” elviszik a pénzüket Nagy-Britanniából a szupergazdagok, ha a baloldali Jeremy Corbyn nyeri a választást – írta az Index. A Munkáspárt akkori vezetője már többször bejelentette: ha ő alakít kormányt, akkor megadóztatja a legnagyobb vagyonokat.
A leggazdagabb családok ügyvédjei és könyvelői öt éve rengeteg telefont kaptak milliomos és milliárdos ügyfeleiktől, akik amiatt pánikoltak: mi lesz, ha a baloldal nyeri a választást. Ez akkor nem következett be, az idén, július elején azonban a Munkáspárt történelmi győzelmet aratott a konzervatívok felett.
Rachel Reeves kancellár már korábban megerősítette, hogy adót kell emelnie az államháztartás rendbetétele érdekében, a tőkenyereség-adó pedig az egyik lehetséges eszköz.
Emellett kilátásba helyezték az úgynevezett non-dom rendszer eltörlését is.
A non domiciledből rövidített non-dom azokra a britekre utal, akiknek adózási szempontból állandó lakóhelye az Egyesült Királyságon kívül van. Kizárólag az adózási státuszt jelzi, és semmi köze az állampolgársághoz, letelepedési vagy tartózkodási engedélyhez – bár ezek a tényezők is befolyásolhatják.
Rishi Sunak felesége is élvezte az adókedvezmény előnyeit
A non-dom kizárólag az Egyesült Királyságban keresett pénze után adózott az Egyesült Királyságban. Nem kellett adót fizetnie másutt szerzett jövedelme után. Következésképpen a gazdagok számára egy lényeges és legális megtakarítási lehetőséget jelentett, ha lakhelyükként egy, a britnél alacsonyabb adózású országot jelöltek meg.
Az egyik legismertebb non-dom Akshata Murty, Rishi Sunak volt miniszterelnök felesége volt – emlékeztetett a BBC.
Miután kiderült adózási státusza, a brit „first lady” ígéretet tett, hogy külföldön szerzett jövedelmei után is az Egyesült Királyságban fog adózni.
A Munkáspárt már két évvel a választások előtt felfedte, hogy megszünteti a non-dom adózási rendszert. Idén márciusban az akkori konzervatív kancellár, Jeremy Hunt is bejelentette, hogy a kedvezményes adóztatást fokozatosan kivezetik a gyakorlatból.
Rachel Reeves egyébként arra számít, hogy a non-dom felszámolásával 2,6 milliárd fonttal gyarapíthatja a költségvetés bevételi tételeit.
A gazdagok számára vonzó olasz adóztatás
Egy másik brit adótanácsadó is megerősítette, hogy cégéhez az utóbbi időben szinte kizárólag csak azok fordulnak, akik az Egyesült Királyság elhagyását vették a fejükbe.
Mark Davies szerint az „exodus” azt sugallja, hogy a Munkáspárt a magániskolák, a non-dom rendszer és magántőke elleni adótámadása kevésbé teszi vonzóvá az Egyesült Királyságot a szupergazdagok számára.
Az idén eddig rekordszámú, 9500 milliomos költözött el Nagy-Britanniából, szemben a tavalyi, egész évben mért 4200-zal – legalábbis a Henley & Partners tanácsadó iroda kutatása szerint.
Az Egyesült Arab Emírségek ezzel szemben vonzza az indiai, közel-keleti, orosz és brit milliomosokat.
Egyre többen költöznek Olaszországba is, miután belengették a non-dom felszámolását – közölte Nicola Saccardo, egy ügyvédi iroda munkatársa.
Olaszország ugyanis 2017-ben átalányadót vezetett be, amely alapján a gazdagok évi csupán százezer euró adót fizetnek Olaszországon kívül szerzett bevételük után – annak nagyságától függetlenül.
(Borítókép: Rachel Reeves 2024. május 16-án. Fotó: Leon Neal / Getty Images)