Évente hét métert nyel el a tenger egy skóciai partszakaszból
További Külföld cikkek
- Navracsics Tibor: Ursula von der Leyen pozíciója gyengülni fog
- Ízlelgessünk egy új szót: billiomos, méghozzá dollárban
- Lesújtó felvételeken, ahogy Közép-Európát elárasztja a víz, kritikus a helyzet a környező országokban
- „Porig kell égetnünk a Kremlt” – Ukrajna elkötelezett támogatója Donald Trump újabb merénylője
- Robbanás történt Köln belvárosában, nagyszabású rendőrségi művelet zajlik
Egy alig három éve készült borúlátó jelentés azt prognosztizálta, hogy az éghajlatváltozás következtében négy évtized alatt 120 méternyi tengerpart válik a környéken a víz martalékává – azaz évente három méter fog eltűnni. Igaz, nem zárták ki, hogy a folyamat felgyorsulhat.
A tavalyi heves viharok után azonban alig egy év alatt hét métert mosott el a tenger a fövenyből – négy méterrel többet annál, mint amennyit a tudósok jósoltak. Montrose-ban már most az őszi viharidény kezdetétől rettegnek – írta a The Guardian.
Skóciában az elmúlt idényben példátlan viharok pusztítottak. Tavasszal a térség legcsapadékosabb áprilisát regisztrálták 1947 óta. Tavaly novemberben a Babet tarolt. A vihar után Montrose tengerparti sétánya egyszerűen beomlott. Egyetlen nap alatt három métert erodált a part. Egy hónappal később, a Gerrit vihar idején csaknem 140 kilométeres széllökéseket jegyeztek.
Ilyen viharokra a városka egyetlen lakója sem emlékszik
– mondta az önkormányzat egyik tagja, aki maga is Montrose-ban született és nőtt fel. „Ez maga a klímaváltozás” – nyugtázta David Wood.
Napjaink természeti csapásainak következményeiről az Index is összeállított egy ijesztő képgalériát.
Skóciától eltérően Magyarországot a rekkenő hőség viselte meg: júniusban is rekordmeleg volt, miközben már tizenharmadik hónapja dőlt meg a globális melegrekord.
A 2015-ös párizsi klímakonferencia tűzte ki célul, hogy a globális átlaghőmérséklet emelkedését az iparosodás előtti szinthez képest 1,5 foknál állítsák meg. Tavaly júliustól viszont a globális hőmérséklet 1,64 fokkal haladta meg az iparosodás előtti értéket.
Csak a partszakasz feltöltése mentheti meg Montrose-t a katasztrófától
Montrose-ban található a világ egyik ősi golfklubja. A Montrose Linkst több mint 460 éve alapították, és sorsa tökéletesen illusztrálja az éghajlati változásokat. Az eredeti hatodik szakaszt még 1994-ben mosta el a tenger. A harmadikat 2017-ben beljebb költöztették, de azóta szinte az is eltűnt.
A tenger 70 métert nyomult előre az eltelt három évtizedben.
Legfeljebb három évet adok még Montrose-nak
– figyelmeztetett már tavaly decemberben Tommy Stewart, Montrose független tanácsosa. Az önkormányzat és környezetvédők tanulmányai igazolták, hogy félelme nem alaptalan, ezért haladéktalan helyreállítást sürgettek. Egy másik, az EnviroCentre által készített jelentés szerint az évszázad végéig további 170 métert moshat el a partból az Északi-tenger.
Az erózió csak a partszakasz feltöltésével lenne megakadályozható, ez azonban kétmillió fontba kerül – miközben az önkormányzat ötvenmillió fontos tartozást görget maga előtt.
Az éghajlati vészhelyzet nem távoli fenyegetés
A városka a skót kormánytól vár támogatást. Már a felmérések is sok pénzt emésztenek fel, miközben bizonyos, hogy a part egyszeri feltöltése nem fogja meghiúsítani a természet okozta pusztítást. A feltöltést nagy valószínűséggel évi rendszerességgel kellene megismételni ahhoz, hogy Montrose megmeneküljön.
A védelem finanszírozását ez persze csak bonyolítja.
Januárban Màiri McAllan közlekedési miniszter a skót kabinet nevében bejelentette, hogy az önkormányzat 440 ezer fontot, napi árfolyamon valamivel több mint 200 millió forintot kap a Montrose melletti partszakasz „erózió elleni védelmére”, miközben a kormányszóvivő elismerte, hogy az „éghajlati vészhelyzet nem távoli fenyegetés”, és már most „fokozott hatást fejt ki” a tengerparti közösségekre.
(Borítókép: Hullámok csapkodnak Stonehaven kikötője felett Skócia keleti partvidékén 2023. október 19-én. Fotó: Andy Buchanan / AFP)