Christian Lindner német pénzügyminiszter, a Német Szabaddemokrata Párt (FDP) vezetője támogatja a nagy hatótávolságú amerikai rakéták tervezett telepítését Németországba.
A Funke médiacsoportnak adott, vasárnap publikált interjúban a politikus kijelentette, hogy „Németország évek óta az orosz nukleáris rakéták hatótávolságán belül van. Ezért számunkra kiemelkedően fontos, hogy megteremtsük az elrettentés egyensúlyát.”
A novemberi amerikai elnökválasztásról szólva Lindner kijelentette, hogy annak „eredményétől függetlenül az Egyesült Államoknak továbbra is Berlin diplomáciai fókuszában kell maradnia.”
Nem nyugszom bele, hogy a transzatlanti partnerség meggyengüljön
– idézte a tárcavezető szavait az MTI. A német pénzügyminiszter szerint fontos az Egyesült Államokat meggyőzni arról, hogy az európai szerepvállalás az ő érdeküket is szolgálja.
Berlin és Washington a júliusi NATO-csúcstalálkozó alkalmával jelentette be, hogy 2026-tól Németországba telepítik az amerikai Tomahawk cirkálórakétákat, amelyek hatótávolsága mélyen Oroszországig terjedhet, valamint az SM-6 légvédelmi rakétákat és az újonnan kifejlesztett hiperszonikus fegyvereket.
A döntés Berlinben is okozott meglepetést. Több párt, köztük Olaf Scholz német kancellár szociáldemokratái is bírálták a tervet, és azt követelték, hogy azt terjesszék a parlament elé vitára.
Szombaton meghalt egy férfi, 13 éves lánya pedig kórházba került egy gránátrobbanás után Kijev térségében. A gyermeket lábsérülésekkel vitték kórházba – közölte az ukrán rendőrség az Unian szerint.
A Kijevi terület állami sürgősségi szolgálatának közleménye szerint Kalita településen, a Naberezsnaja utcában történt robbanás.
„A hívás helyszínére érkezve a mentők megállapították, hogy a lőszerek detonációjának következtében egy 1991-es születésű férfi súlyos sérüléseket szenvedett, és meghalt. Egy 2011-es születésű lány is megsérült, akit kórházba vittek. Az eset körülményeit a bűnüldöző hatóságok vizsgálják” – írták.
A július 8-án Ukrajna legnagyobb gyermekkórházára, az Ohmatditra csapást mérő rakétát mindössze hetekkel, de lehet, hogy napokkal a támadás előtt gyártották Oroszországban – jelentette a Conflict Armament Research (CAR) nevű oknyomozó szervezet a Telegraf szerint.
A CAR nyomozói július 30-án dokumentálták a maradványokat, és megerősítették a korábbi jelentéseket, miszerint egy Kh–101-es cirkálórakétával indítottak támadást, amely az egyik legmodernebb orosz rakéta.
A CAR elemzése, amely a maradványokon lévő nyomok fizikai vizsgálatán alapul, azt mutatja, hogy az Ohmatdit kórházba csapódott rakétát legfeljebb három hónappal a támadás előtt gyártották – de az is lehet, hogy csak nyolc nappal korábban
– áll a jelentésben.
Volodimir Zelenszkij ukrán elnök szombat este kommentálta az ukrán fegyveresek oroszországi Kurszki területen végrehajtott hadműveletét.
Mint az ukrán államfő esti beszédében elmondta, a háború az „agresszor területére" helyeződik át, és e ponton beszélt az „igazságról". Ugyanakkor nem ment részletekbe a kurszki területen zajló offenzívát illetően.
Hozzátette, hogy az ukrán harci dandárok hatékonyan védik államukat. „Minden irányban, minden ponton összecsapások zajlanak. A Harkivi terület, a Donyecki terület, Pokrovszk, Toreck, Kramatorszk és államunk déli része is háború sújtotta övezet. Mindenütt van miért köszönetet mondani az ukrán katonáknak" – tette hozzá az elnök.
Köszöntjük olvasóinkat!
Indul az Index vasárnapi élő hírfolyama az orosz–ukrán háború eseményeiről. Az előző nap legfontosabb történései a következők voltak:
Tartsanak velünk ezúttal is!