Vlagyimir Putyinnak döntenie kell, elkeseredett lépésre kényszerülhet
További Külföld cikkek
- Navracsics Tibor: Ursula von der Leyen pozíciója gyengülni fog
- Legalább 20 halottja van egy pápua-új-guineai aranybánya közelében történt támadásoknak
- Évtizedek óta nem látott tájfun sújtott le Kelet-Kínára
- Ízlelgessünk egy új szót: billiomos, méghozzá dollárban
- Lesújtó felvételeken, ahogy Közép-Európát elárasztja a víz, kritikus a helyzet a környező országokban
Ukrajna állítása szerint ezer négyzetkilométernyi területet sikerült ellenőrzésük alá vonni az oroszországi Kurszki térségben. Volodimir Zelenszkij ukrán elnök beszámolója szerint 74 települést foglaltak el (ugyanakkor a washingtoni Institute for the Study of War kutatóintézet szerint 41 lehet, ami ebből felvételek alapján is megerősíthető).
Ukrajna augusztus 6-án nagyszabású hadműveletet kezdett Oroszországban, amikor az Ukrán Fegyveres Erők betörtek a Kurszki területre. Az ukrán támadást követően több ezer ember hagyta el az otthonát, a hatóságok megkezdték a lakosok evakuálását. Moszkva szerint a támadásban 24 ember sérült meg, több halálos áldozat is van.
Politikai szempontból azonban a meglepetésszerű ukrán lépés az egyik legnagyobb kihívást jelenti Vlagyimir Putyin orosz elnök hatalmának megtartása szempontjából – írta elemzésében a The Kyiv Independent. Felhívták a figyelmet arra is, hogy
Az ukrán fegyveres erők által végrehajtott megdöbbentő hadművelet a második világháború óta az első olyan szárazföldi invázió, amelyet egy idegen hatalom hajtott végre orosz területen.
A művelet egyben a legsúlyosabb csapásnak tűnik a Kremlnek Jevgenyij Prigozsin hadvezér tavaly nyári felkelése óta. „Jelentős károkat okozott Putyin presztízsének” – mondta Dmitrij Oreskin orosz politikai elemző.
Putyin lépéskényszerben, jöhet az újabb mozgósítás?
A Kurszki hadműveletre akkor került sor, amikor Kijev folyamatosan légicsapásokat mér az orosz katonai repülőterekre, olajfinomítókra és lőszerraktárakra Oroszországban és Ukrajna megszállt részein. A Kreml visszalépése a Kurszki területen hasonlít Moszkva 2022-es visszavonulásához, amikor Putyin Harkiv és Herszon területekre kénytelen volt sorkatonákat mozgósítani.
Mivel Oroszországnak a Kurszki területen nem voltak csapatai az ukrán betörés visszaveréséhez, az elemzők szerint így ismét nagy a valószínűsége annak, hogy egy újabb mozgósítási hullámot rendelnek el Oroszországban. Ugyanakkor az Ukrajnában harcoló orosz katonák száma biztosan csökken. Az elemzők szerint a Kremlnek szembe kell néznie azokkal a vádakkal, hogy kudarcot vallott a határ védelmében.
A The Kyiv Independent szerint a kurszki hadművelet csökkentheti a nyugat-európai félelmeket a háború eszkalálódása miatt is, mivel az orosz terület szárazföldi megszállása nem vezetett olyan drámai következményekhez, mint egy nukleáris háború vagy a NATO-val való konfliktus. Ráadásul most a behatolást közvetlenül az ukrán hadsereg hajtja végre, nem az ukrán ellenőrzés alatt álló orosz önkéntesek. Eddig 121 ezer embert evakuáltak, ugyanakkor a hatóságok 180 ezer ember kitelepítését tervezik a jövőre nézve.
Az orosz elnöknek mégsem haladnak olyan jól a tervei
Dmitrij Oreskin szerint az invázió kezdete óta a Kreml azt hangoztatta, hogy Oroszország „legyőzhetetlen és erősebb mindenkinél”. Azonban a szakértő szerint most egyértelmű lett:
Putyinnak nem haladnak olyan jól a tervei, ahogyan azt megpróbálja bemutatni.
„Amikor elkezdte a »különleges katonai műveletet«, azt gondolta, hogy gyors és fájdalommentes lesz, és dicsőséget aratnak. De mostanra kiderült, hogy hosszadalmas, véres és reménytelen küzdelembe kezdett” – fogalmazott Oreskin.
Egy másik, szintén Oroszországban élő politikai elemző azt mondta a The Kyiv Independentnek: Ukrajna ellenőrzése az orosz terület felett „nagyon érzékeny kérdés” Putyinnak. Az elemző az állami hatóságok megtorlásától való félelem miatt névtelenséget kért. Azonban úgy vélekedett, hogy a kurszki behatolásnak nem lesznek komoly orosz belpolitikai következményei. Ennek ellenére Putyinnak valószínűleg jelentős tartalékokat kell majd a térségbe küldenie.
A háború fejleményeit szerdán is percről percre követjük – ebben a cikkünkben.