Ukrajna új titkos fegyvere fordulópont lehet a háborúban
További Külföld cikkek
- ENSZ: Tankokkal tört be Izrael a békefenntartók táborába
- Farkasok terrorizálják a hollandokat – sokan Brüsszelt okolják
- Brutális leszámolás: nyílt utcán végzett áldozatával egy bérgyilkos Míkonoszon
- Az Egyesült Királyság elveszítette utolsó gyarmatai egyikét
- Halálos vihar csapott le Brazíliára, többen életüket vesztették
Tovább dübörög az orosz–ukrán háború, melyben a támadó csapatok folyamatosan precíziós rakétákkal sújtják a védőket. Ukrajna próbál visszavágni az Egyesült Államoktól és Franciaországtól kapott siklóbombákkal, ám a mennyiségbeli különbség miatt jóval kevesebb találatot tudnak bevinni, mint Oroszország. Emiatt kezdték el fejleszteni a saját ilyen fegyverüket, a folyamat pedig a Forbes értesülései szerint véget ért – ez pedig fordulópontot jelenthet a harcokban.
Az ukrán légierő nemrég egy videót tett közzé, amelyben egy Szu–24-es vadászgép egy siklólövedék prototípusával van felszerelve. A saját rakétájuk nagyon hasonlít a franciáktól kapott Hammer bombákhoz, amelyekkel hosszú ideje támadják az orosz állásokat. Bár az ukrán fegyveres erők elégedettek a fegyverekkel – hasonlóan az amerikai JDAM-ER rakétákhoz, előbbiből mindössze havi ötvenet kapnak, ami fel sem veszi a versenyt a támadók által bevetett nagyjából háromezer lövedékkel.
A saját fejlesztésű rakéta hatótávnövelő gyorsítóval és szárnyakkal van felszerelve, amivel akár a kilövéstől 65 kilométerre fekvő célpontokat is el tud találni. Amellett, hogy az új lövedékek megszüntetik Ukrajna szövetségesekre való utaltságát,
azt a problémát is megoldják, hogy Franciaország és az Egyesült Államok beleszóljanak abba, ki ellen vessék be őket.
Washington például megtiltotta, hogy az ukrán fegyveresek orosz területre küldjék a JDAM-ER-eket, és hiába kérte Kijev többször a korlátozás feloldását, a Nyugat mindenáron kerülni akarja az eszkalációt.
Az új fegyverek növelik Ukrajna egyre nagyobb harcászati portfólióját. Nemrég saját fejlesztésű, Neptunnak keresztelt cirkálórakétákat, valamint a Paljanicia rakétadrónt mutatták be, azonban egy olyan, pilóta nélküli repülőről is közöltek adatokat, amely akár 1600 kilométert is képes megtenni, mielőtt becsapódna egy célpontba – persze robbanószerekkel megpakolva.
Ukrajna egyelőre teszteli új rakétáit, addig pedig maradnak a francia és amerikai fegyverek. Azonban nemsokára a Szu–24, Szu–27 és MiG–29-es gépek a saját gyártású lövedékeket indíthatják útnak az oroszok ellen.
Az orosz–ukrán háború eseményeit az Index is folyamatosan követi, vasárnapi élő hírfolyamunk ide kattintva érhető el.