Egyre több dél-koreai vállal mellékállást
További Külföld cikkek
- Al Pacino meglepő kijelentést tett a gyermeke anyjáról
- Orbán Viktor: Sajnálom, hogy az Európai Parlament az ócska propaganda helyszíne lett
- Így fest a Milton hurrikán az űrből
- Dollármilliókba került Elon Musknak, hogy visszatérhessen egyik legnagyobb piacára
- Feloszlatta a parlamentet a japán miniszterelnök
A dél-koreai háztartások gazdasági helyzetének romlásával egyre több dél-koreai munkavállaló dönt a mellékállás mellett, a legnépszerűbb lehetőségek közé tartozik a közösségimédia-szolgáltatások, például a blogok és a YouTube-csatornák működtetése. A Flea Market 1328 dolgozó bevonásával végzett felmérésében a válaszadók 81,5 százaléka számolt be arról, hogy háztartásának anyagi helyzete romlott az idén az előző évhez képest.
Elsődlegesen az inflációt említették, amely a válaszadók 79 százalékát érintette, ezt követte 8,9 százalékkal a bércsökkentés, 6,6 százalékkal a kamatemelés és 4,2 százalékkal az adósságnövekedés. Ennek eredményeként a válaszadók 26,8 százaléka jelenleg mellékállásban is dolgozik,
55,3 százalékuk pedig fontolgatja a pluszmunkavállalás lehetőségét.
A már mellékállást végző munkavállalók körében az elsődleges okként azt említették, hogy nem tudják egyedül a főbérükből fenntartani a megélhetésüket, a válaszadók 55,1 százaléka ezt jelölte meg motivációként. További okok között szerepelt a megtakarítás (19,1 százalék), az adósságtörlesztés (10,7 százalék), a szabadidő kihasználása (6,7 százalék) és a nyugdíjra való felkészülés (5,1 százalék). A közösségi médiában végzett munka, például a blogok és a YouTube-csatornák voltak a legnépszerűbb mellékkereseti lehetőségek, a válaszadók 20,2 százaléka végzett ilyen jellegű pluszmunkát, ezt követte a rendezvényeken és ünnepségeken végzett munka (17,4 százalék), az éttermi kiszolgálás (11,2 százalék) és a kiszállítás (9 százalék).
A közösségi médiával kapcsolatos mellékállások vonzereje valószínűleg rugalmasságukban és növekedési lehetőségeikben rejlik. Például egy YouTube-csatorna üzemeltetése lehetővé teszi, hogy saját időbeosztásuk szerint dolgozzanak, anélkül hogy az befolyásolná a dél-koreai munkavállalók nappali munkáját.
A Dél-Koreai Statisztikai Hivatal adatai szerint az idei év első negyedévében összesen 552 000 ember rendelkezett legalább egy további munkahellyel a teljes munkaidős állása mellett.
Ez 22,4 százalékos növekedést jelent a 2023 azonos időszakában mért 451 000 emberhez képest. A több munkahelyen dolgozók leggyakrabban a 60 év feletti korcsoportban találhatók, ahol 194 000 ember dolgozik mellékállásban. Az 50-es éveikben járók körében 118 000 embernek van több munkahelye, míg a 40-es éveikben 115 000, a 30-as éveikben 71 000, a 15 és 29 év közötti korcsoportban 53 000 fő dolgozik több helyen.
A fiatalabb korosztályok esetében meredek növekedés tapasztalható. A 15–29 éves korosztályban a több munkahellyel rendelkezők száma 30,9 százalékkal nőtt, ami a legmagasabb növekedési ütem, ezt követi a 40-es korosztály 27,7 százalékos növekedése. Dél-Koreában a hivatalos nyugdíjkorhatár 60 év, de egyre több idős ember dolgozik még aktívan. A statisztikai hivatal szerint 2023-ban 6,22 millió 60 év feletti ember volt foglalkoztatott, amely szám évről évre növekszik a 2018-as 4,32 millióról. A 60 év feletti munkavállalók száma történelmi csúcsot ért el, és az összes alkalmazott 21,8 százalékát tette ki az országban.
A szerző a Neumann János Egyetem Eurázsia Központjának kutatója.
(Borítókép: Egy pincér leszedi az asztalt Abai Village egyik éttermében 2018. február 17-én Dél-Koreában. Fotó: Carl Court / Getty Images)