- Külföld
- Zöld Index
- indonézia
- pálmaolaj
- jakarta
- legfelsőbb bíróság
- elutasítás
- élelmiszeripar
- esőerdő
- őslakos
- fakivágás
- olajpálma
Elutasították az őslakos közösség kérését, további esőerdőket vágnak ki
További Külföld cikkek
- Donald Trumpot választotta az „Év emberének” a Time magazin
- Figyelmeztet a NATO-főtitkár, ideje áttérni a háborús gondolkodásmódra, és felturbózni a védelmi kiadásokat
- Megnevezte Donald Trump az Amerika Hangja új igazgatóját
- Kiderült, miről tárgyal Orbán Viktor a török elnökkel
- Megtalálták Szíriában azt az amerikai férfit, aki Budapestről tűnhetett el
Indonézia legfelsőbb bírósága elutasította egy őslakos közösség fellebbezését, amely egy több ezer hektáros esőerdőre vonatkozó pálmaolaj-koncessziós engedélyt akart törölni. Az esőerdőt ősi földként jelölték meg – derült ki a pénteken közzétett jogi dokumentumokból a Reuters beszámolója szerint.
Az Awyu népcsoport Woro klánja által indított per középpontjában álló koncessziót a Indo Asiana Lestari (IAL) kapta 36 ezer hektár földterületre. „Megszakad a szívem, mert nem maradt más jogi lehetőségem, hogy megvédjem őseim szülőföldjét és népét. Összetörtem, mert a küzdelem alatt nem kaptam támogatást a kormánytól” – mondta a jogi harcot vezető közösségi tag.
Az indonéz Legfelsőbb Bíróság három bírája közül kettő úgy érvelt, hogy a fellebbezés túllépte a határidőket, és el kell utasítani, a harmadik viszont azt mondta, hogy az IAL engedélye sérti az indonéz környezetvédelmi szabályokat – derült ki egy pénteken közzétett bírósági dokumentumból.
Az Indo Asiana Lestari korábban azt állította, hogy minden törvényesen előírt engedélyt megszerzett, és megállapodott a területen élő 12 őslakos klánnal. Az Awyu-tagok emellett két másik, ugyanezen a területen koncessziót kapott pálmaolajipari vállalat engedélyeinek visszavonását is kérik. A teljes terület csaknem 115 ezer hektár. A Legfelsőbb Bíróság elutasító döntése hatással lehet a többi ügy eredményére is.
A legnépszerűbb növényi olaj
Az olajpálma termesztésének története évezredekre nyúlik vissza. Már az ókorban is nyertek ki sütőolajat a gyümölcseiből, és a növény minden részét hasznosították, főként tüzelő- és építőanyagként. Az utóbbi évtizedekben az olajpálma-ültetvények területe megsokszorozódott, ahogy a globális élelmiszer- és vegyipar felfedezte magának a pálmaolajat. Az olajpálmának az egyéb olajtermő növényeknél sokszor kisebb termőterületre van szüksége, hogy ugyanannyit teremjen.
A pálmaolaj ma világszerte a legnépszerűbb növényi olaj, a teljes fogyasztás harmadát teszi ki. A felhasználása a környezetvédelmi kampányok dacára rendíthetetlenül emelkedik. A szupermarketekben kapható termékek nagyjából felében megtalálható a pálmaolaj.
A legjelentősebb pálmaolajat is tartalmazó termékek közé tartoznak a reggeliző termékek, a gabonapelyhek, az édes kekszek, az édes pékáruk és a túródesszertek. Ez a legolcsóbb növényi olaj a világon, megtalálható mosószerekben, samponokban, robbanóanyagokban, kozmetikai termékekben és ezernyi más helyen is.
Számos praktikus tulajdonsága van: kevéssé oxidálódik, jól eltárolható, hosszú ideig használható. Ha kicserélnénk az élelmiszerekben a pálmaolajat valamilyen más zsiradékra, az árak (legalábbis a gyártónál jelentkező költségek) mindenképpen emelkednének. Az esőerdők kiirtásának egyik legfőbb indoka jelenleg, hogy újabb termőterületeket nyerjenek az olajpálma-ültetvények számára. Malajzia és Indonézia uralja a piacot, a termelés 85 százaléka tőlük származik.