Padlógázzal léptek rá az oroszok az amerikai választások befolyásolására
További Külföld cikkek
Az FBI bejelentése Georgia államtitkárának, Brad Raffenspergernek hasonló nyilatkozatát követte, aki újságíróknak elmondta, hogy az állami tisztviselők Oroszországot azonosították a bombariadók forrásaként, amelyek miatt két szavazóhelyiséget is le kellett zárni Atlanta mellett − írja a Foreign Policy.
Az FBI szélesebb körű félretájékoztatásra is figyelmeztetett, amelyet nem tudott azonnal konkrét szereplőnek tulajdonítani, és egy korábbi keddi nyilatkozatában azt mondta, hogy az iroda nevét és jelvényeit két esetben is hamis választási narratívák népszerűsítésére használták, köztük egy hamisított, hamis terrorista figyelmeztetést ábrázoló hírklipre.
A hamisított hírklip tévesen arról számol be, hogy az FBI állítólag azt állította, hogy az amerikaiaknak „távolról kell szavazniuk” a szavazóhelyiségek „magas terrorfenyegetettsége miatt” − közölte a szövetségi nyomozóiroda.
„Mindemellett egy valótlan videó, amely egy hamisított FBI-sajtóközleményt tartalmaz, azt állítja, hogy öt pennsylvaniai, georgiai és arizonai börtön vezetősége manipulálta a rabok szavazását, és összejátszott egy politikai párttal.”
Jóhiszemű amerikai influenszerek is a Kreml propagandáját terjesztik
Mint azt megírtuk, a már nyilvánosan is közölt dokumentumok alapján tudni lehet, hogy az előző két amerikai választást Oroszország különféle dezinformációk terjesztésével megpróbálta befolyásolni. Úgy tűnik, a mostani voksolás sem képez kivételt.
Egy frissen benyújtott vádirat szerint egy hat konzervatív influenszerhez – köztük a jól ismert Tim Poolhoz, Dave Rubinhoz és Benny Johnsonhoz – kapcsolódó médiavállalatot titokban az orosz állami média alkalmazottai finanszíroztak. A cél az volt, hogy olyan angol nyelvű videókat készítsenek, amelyek „összhangban vannak” a Kreml „érdekével, hogy felerősítsék a megosztottságot a politikában, gyengítsék az amerikai ellenállást” az orosz érdekekkel, például az ukrajnai háborúval szemben.
Ez már a harmadik egymást követő elnökválasztás, amelybe az oroszok be akarnak avatkozni. Emellett a vádirat megmutatja, hogy Moszkva hogyan próbál tőkét kovácsolni a jobboldali podcasterek és tartalomkészítők ugrásszerűen növekvő népszerűségéből – írja az AP hírügynökség.
Egy csütörtöki fórumon Vlagyimir Putyin orosz elnök tréfásan utalt arra, hogy Kamala Harris alelnököt támogatná a közelgő amerikai választásokon. Hírszerzési tisztviselők szerint azonban Moszkva Trump győzelmét tartaná a maga számára előnyösebbnek. Putyin személyesen engedélyezte a Trumpot a 2020-as választásokon támogató befolyásolási műveleteket.
A hagyományos média térvesztésével az influenszerek egyre nagyobb szerepet játszanak a politikában és a közvélemény alakításában. Mind a republikánus, mind a demokrata párt számos influenszert hívott meg a nyári konvenciójára. Mivel a szabályozás elavult, a finanszírozás pedig átláthatatlan, nagyon gyakran nem tudni, ki áll a megbízások mögött.