Szinte nincs olyan család, baráti társaság, ahol ne lenne legalább egyvalaki, aki valamilyen mentális betegséggel, idegrendszeri zavarral vagy függőséggel küzd. Ez a kötet húsz megrázó igaz történetet tár fel.
MEGVESZEMHárom órán keresztül támadták, végül írásbeli „pótvizsgára” küldték Várhelyi Olivért
További Külföld cikkek
- Újabb optikai kábel sérült meg a Balti-tengeren, ezúttal Finnország és Svédország között
- Donald Trump ultimátumot adott a Hamásznak, pokoli árat fognak fizetni, ha nem engedik el a túszokat
- Donald Trump is részt vesz a Notre Dame újranyitásán
- Kiutasították Magyarországra a tervezett terrortámadás gyanúsítottját Szlovákiából
- Csoportos perbe fogták a Hondát, az alig tízéves autókról mállik a festék
Várhelyi Olivér szerdai meghallgatása a várakozásoknak megfelelően rendkívül feszült hangulatban zajlott. Bár a jelölt igyekezett szakmai felkészültségét bizonyítani az egészségügy és állatjólét területén, ez láthatóan nem volt elegendő a képviselők többségének meggyőzéséhez.
A több mint háromórás meghallgatáson számos kritikus kérdést kapott. A biztosjelöltet különösen a vakcina- és abortuszügyben támadták a leghevesebben, ezeket higgadtan kezelte. Szakmai kérdéseket is kapott bőven, ezek nem hozták zavarba, az egészségügyi és állatjóléti témákból is felkészülten érkezett. Élő tudósításunkat ide kattintva olvashatja el.
Politikai ellenszélben
A Politico értesülései szerint már a meghallgatás előtt sejteni lehetett, hogy Várhelyi nehéz helyzetben lesz. A nagy európai pártcsaládok – az Európai Néppárt (EPP), a Szocialisták és Demokraták (S&D) és a Renew – zárt ajtók mögött egyeztettek a jelölt sorsáról. A mostani döntés tükrözi ezt az előzetes álláspontot: a magyar biztosjelölt egyelőre nem kapta meg a szükséges támogatást. A lap parlamenti értesülései szerint a meghallgatás után a következőképp viszonyultak Várhelyi Olivér kinevezéséhez a pártok:
Támogatók: szélsőjobboldali csoportok és az Európai Konzervatívok és Reformerek Pártja.
Ellenzők: Zöldek, Megújuló Európa, Szocialisták és Demokraták Progresszív Szövetsége, akik egy újabb körös meghallgatást javasoltak.
Kompromisszumos megoldást pedig az Európai Néppárt tett az asztalra:
Az Európai Néppárt írásbeli kérdések feltételét javasolta. Végül ebben állapodtak meg.
Az írásban feltett kérdésekre Várhelyinek hétfőig kell válaszolnia, azt követően a szakbizottságok vezetői egy újabb értékelő találkozót tartanak, amely után szavazás következik, ahol kétharmados többség szükséges a jelölt biztossá választásához. Amennyiben nem támogatják ilyen arányban, Várhelyi sorsáról a bizottságok teljes tagsága szavaz majd, ahol már elég lesz az egyszerű többség is.
A meghallgatáson Várhelyi számos szakpolitikai kérdésben fejtette ki álláspontját:
- Egészségügyi unió továbbfejlesztése,
- gyógyszerellátás biztonságának növelése,
- állatjóléti szabályozások modernizálása,
- antibiotikumrezisztencia elleni küzdelem,
- Covid-vakcinákkal kapcsolatos tudományos álláspont védelme.
Várhelyi jelölése az egészségügyért és állatjólétért felelős biztosi posztra már önmagában is üzenetértékű volt, hiszen ezt tartják az egyik leggyengébb portfóliónak az Európai Bizottságban.
A korábbi bővítési biztosi pozícióhoz képest ez egyértelmű visszalépést jelent, amit sokan Várhelyi és a magyar kormány elszigetelésére tett kísérletként értékelnek.
A következő napok döntő jelentőségűek lesznek Várhelyi politikai jövője szempontjából. Az írásbeli válaszok minősége és a politikai háttéralkuk alakulása egyaránt befolyásolhatja, hogy végül megkapja-e a biztosi pozíciót.
(Borítókép: Várhelyi Olivér az Európai Bizottságnak az egészségügyért és állatjólétért felelős magyar jelöltje felszólal az Európai Parlament szakbizottsági meghallgatásán Brüsszelben 2024. november 6-án. Fotó: Purger Tamás / MTI)