Európa egyes városaiban a kerékpárt sem kell lelakatolni

shutterstock 1646113849
2024.11.11. 06:00
A bűnözési hullám csalóka. Néhány helyen magától értetődő, hogy nincsenek zsebtolvajok, az elveszett értékeket pedig visszaszolgáltatják. Másutt nem.

Egy év alatt megkétszereződött az utcai rablások száma az olasz fővárosban – ezt állítja a római vendéglátókat tömörítő egyesület. Az Örök Városba évente 20 millió turista zarándokol el. A hivatalos statisztika szerint minden ezredik bűncselekmény áldozata – bár a jelentésbe csak azok kerülnek be, akik feljelentést tesznek, így nem kizárt, hogy többen vannak.

Hága ugyan biztonságosnak számít, de nem kimondottan idegenforgalmi úti cél. A népszerű városok közé tartozik viszont az izlandi főváros. Reykjavík télen ugyan sötétbe borul, ami a bűnözők malmára hajthatná a vizet – ha lennének. Decemberben például már csak öt órára kel fel a nap, az idegennek azonban semmi oka aggodalomra.

Reykjavík Európa legbűnmentesebb városa – ezt állapította meg a statisztikai adatok alapján az Insider Monkey. A hihetetlenül gyér bűnözésben nem kis szerepet játszik, hogy a szigetország elszigetelt, így a tolvajoknak nemigen éri meg átosonni a határon.

A Telegraph újságírója néhány éve egy buszon felejtette a kabátját. Szinte reménytelenül tárcsázta a közlekedési társaságot. A legnagyobb meglepetésére barátságosan közölték vele, hogy a sofőr hazafelé menet leadja a felöltőt a szállodai recepción. És ez így is történt.

Globális viszonylatban az idén a legbiztonságosabb ország Andorra volt, amely az Egyesült Arab Emírségeket és Katart előzte meg. Térségünkből Szlovénia és Horvátország jutott be az első húsz közé. Magyarország a 146-os listán a 40., Románia a 35. helyen áll.

A becsület elve

Feltűnő, hogy a biztonságos európai fővárosok közül az északiak az élen állnak. Helsinki például az Insider Monkey listáján a 9., Budapest pedig – a többi között Brüsszelt, Oslót és Bukarestet megelőzve, a 25-ös listán a tizenharmadik.

Gyökeresen más a kép a Numbeo összehasonlításában, ahol a magyar főváros a 102., miközben Kolozsvár például a tizenkilencedik.

A finnek bíznak egyébként a leginkább a rendőrségükben.

Hajlamosak vagyunk azt hinni, hogy rendőreink és politikusaink azt teszik, ami a legjobb a városnak

– mondta Tanja Aromäki, egy felkapott helsinki étterem vezetője. A finneket tartják egyébként Európa legbiztonságosabb sofőrjeinek, a súlyos bűncselekmények száma pedig az északi országban a legalacsonyabb.

Az Economist három éve Koppenhágát tartotta a legbiztonságosabb fővárosnak. A látogatók arra figyeltek fel, hogy a kerékpárosok csak nagyon elvétve zárják le a bringáikat a boltok vagy kávézók előtt.

A dán fővárosban elszaporodtak azok a személyzet nélküli boltok, ahol a vásárlók kedvükre válogathatnak a használt ruha, a kézműves termékek vagy éppen a pékáru között, amit a becsület elve alapján egyedül fizetnek ki kártyával anélkül, hogy bárki ellenőrizné őket.

Európa legbiztonságosabb négyzetkilométere

A szlovén főváros két tábor között oszlik meg: azokra, akik imádják, és azokra, akik még nem jártak ott. Ljubljana a kontinens leginkább gyalogosbarát városa, nem utolsósorban pedig az egyik legbiztonságosabb – kivált a tömegközlekedésben.

Martin Williams egyedi üvegeket tervez, és munkája gyakran szólítja Szlovéniába.

Ljubljanában éjszaka határozottan nagyobb biztonságban érzem magam, mint Londonban

– állítja az angol férfi.

Monacóban a felsorolt országokhoz képest irigylésre méltó a klíma, ráadásul a bűnözési ráta szinte kimutathatatlan. Ebben nem kis szerepet játszik, hogy Monte-Carlóban, a kaszinó környékén hatszáz rendőr és ezer térfigyelő kamera figyel a biztonságra. A teret, nem véletlenül „Európa legbiztonságosabb négyzetkilométerének” nevezik.

Csak ne lenne annyira drága.

(Borítókép: Reykjavík. Fotó: Shutterstock)